Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yapılan yeni araştırmalar, obezitenin kadınlarda ve erkeklerde kolon kanseri riskini farklı şekilde etkilediğini ortaya koymaktadır. İngiliz araştırmacılar, 58.000'den fazla kolon kanseri olan ve yaklaşık 68.000'den fazla kişinin verilerini analiz ettiklerini bildirmişlerdir. Araştırmacılar, daha yüksek bir vücut kitle indeksinin (BMI, boy ve kiloya göre vücut yağının bir tahmini) erkekler için daha tehlikeli olduğunu, daha yüksek bir bel-kalça oranının (karın yağı ölçüsü) kadınlar için daha tehlikeli olduğunu belirtmişlerdir. 25 ve üzeri bir BMI aşırı kilolu olarak kabul edilirken, 30 veya üzeri bir BMI obez olarak kabul edilmektedir. Yapılan çalışmada, BMI'de yaklaşık 5 puanlık bir artış, kadınlar için %9'a kıyasla, erkekler için %23 daha yüksek kolon kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, bel-kalça oranındaki eşdeğer bir artışın, kadınların riskini %25, ​​erkeklerin ise yalnızca %5 artırdığını bildirmişlerdir. Bristol Üniversitesi Hücresel ve Moleküler Tıp Fakültesi'nde araştırmacı olan ortak lider Emma Vincent, erkeklerde ve kadınlarda vücut yağı ve kolorektal kanser riski arasındaki farka bakan en büyük araştırma olan çalışmalarının, kanseri önlemeye çalışırken daha incelikli bir yaklaşıma olan ihtiyacı ortaya koyduğunu ifade etmiştir.

Sağlıklı kiloda kalmanın önemi

Vincent bir üniversite haber bültenine yaptığı açıklamada, araştırmacıların artık artan vücut yağının kolon kanserine nasıl yol açtığını tam olarak anlamak için çalıştıklarını ve bunun da riski azaltmak için yeni hedefler sağlayabileceğini belirtmiştir. Birleşik Krallık Kanser Araştırma Merkezi'nin sağlık bilgileri müdürü Natasha Paton, sağlıklı kiloda kalmanın birçok kanser türünü etkilediğinin kanıtlanmış olduğunu ifade etmiştir. Paton, fazla kiloyu kansere bağlayan araştırmaların çoğunun BMI kullandığını, ancak bu çalışmanın, bel çevresinde fazla yağ taşımanın da önemli olduğuna dair kanıtlara katkıda bulunduğunu belirtmiştir. Paton ayrıca insanların sağlıklı kilosunu koruyarak, bol lif içeren ve daha az kırmızı ve işlenmiş et içeren bir diyetle kolon kanseri riskini azaltabileceğini sözlerine eklemiş, daha az alkol tüketmenin ve sigara içmemenin de önemli olduğunu vurgulamıştır. Paton, erken teşhisin kritik olduğunu, bu yüzden bağırsak alışkanlıkları değiştiğinde bir doktora danışılmasını ve taramadan geçilmesini önermiştir.

Medikaynak Referanslar

University of Bristol, Obesity's Influence on Colon Cancer Risk May Vary by Gender: Study, HealthDay News, December 22, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler