Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uyuşturucu almak, beyinde kullanan kişinin deneyimi tekrarlamak istemesine neden olan keyif verici etkileri uyandıran yolları harekete geçirir fakat uyuşturucu kullanımı devam ederken ilacın etkilerine beyin toleransı artar ve aynı etkileri elde etmek için daha büyük bir dozlar gereklidir. Opioid bağımlılığının yıkıcı sağlık ve sosyoekonomik sonuçları vardır. Mevcut farmakolojik tedavi seçenekleri sınırlıdır ve genellikle yan etkiler eşlik eder. Bu nedenle yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç vardır.

Nörohipofizal peptid oksitosin, ödüllendirme, sosyal ilişkiler ve bağlanma, stres, öğrenme ve hafıza üzerindeki etkileri ile bilinir. Oksitosin genellikle doğum ve emzirme ile ilişkilidir, ancak sosyal davranış ve duyguyu etkileyen birçok psikolojik etkilere de sahiptir. Bazen 'aşk hormonu' olarak adlandırılan bu hormonun, anti-anksiyetik bir etkisi vardır. Oksitosinin uyuşturucu bağımlılığı ve depresyon komorbiditelerinin tedavisinde olası bir aday olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Bir grup araştırmacı, oksitosinerjik sistemin, opioid bağımlılığı ile ilgili süreçler üzerindeki farmakolojik kullanımının sonuçlarını çevreleyen preklinik kanıtları ve bağımlılık döngüsünün farklı evrelerindeki oksitosinsistemi üzerindeki opioidlerin etkilerini inceleyen bir çalışma yaptılar.

Araştırmacılar, bu konuda daha önce yapılan araştırmaları inceledilediklerinde, oksitosin sisteminin, opioid bağımlılığı ve eşlik eden duygulanım bozukluklarının tedavisi için farmakoterapilerin geliştirilmesi ve dolayısıyla nüksetmeyi önleme açısından önemli bir hedef olduğu sonucuna vardılar. Doğal olarak beyin tarafından üretilen önemli bir hormon olan oksitosinin, uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde ve nükslerin önlenmesinde anahtar rol oynadığını belirttiler. Araştırmacılar, Anonim Alkolikler ve Anonim Suçlar gibi sosyal destek programlarının bağımlılara yararlarının göz önüne alındığında, incelemedeki bulguların, sosyalliği arttırıcı hormon olan oksitosinin, uyuşturucu bağımlısı bireylerde uyuşturucu kullanımının ve nükslerin önlenmesi için etkili bir terapi olabileceğinin altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

Panos Zanos, Polymnia Georgiou, Carol Weber, Fiona Robinson, Christos Kouimtsidis, Ramin Niforooshan, Alexis Bailey. Oxytocin and opioid addiction revisited: old drug, new applications. British Journal of Pharmacology, 2017.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler