Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bir grup bilim insanı, yürüttükleri çalışma sırasında Kuzey Kutbu'ndaki buz çekirdeklerinde küçük plastik parçaları buldular. Çalışmanın bulguları, büyüyen kirliliğin, gezegenin en ücra sularında bile deniz yaşamına neden olduğu tehdidini gözler önüne serdi.

Araştırmacılar, Pasifik ve Atlantik okyanuslarını birbirine bağlayan tehlikeli bir rota olan Kuzeybatı Geçidi boyunca 18 günlük bir buzkıran yolculuğu sırasında, helikopter kullanarak buz kütlelerine indiler ve örnekler aldılar. Araştırmacılar, yakından ve doğru aletlerle bakıldığında hepsinin gözle görülür şekilde kirlendiğinin görülebildiğini belirttiler.

Plastik kirliliğinin sürüklenmesinden nispeten korunaklı olabileceğini düşündükleri, Kanada Kuzey Kutbu'ndaki izole bir sudan kopan Lancaster Sound'dan aldıkları buzun içinde plastik parçaları buldular. Dört yerden yaklaşık 2 metre (6,5 feet) uzunluğunda 18 buz çekirdeği çıkardılar ve çeşitli şekil ve büyüklüklerde görünür plastik taneleri ve filamentler gördüler. Araştırmacılar örnekledikleri buzun en az bir yaşında olduğunu ve muhtemelen Kuzey Kutbu'nun daha merkezi bölgelerinden Lancaster Sound’a sürüklendiğini düşünüyorlar. Bilim insanlarının yaşadığı dehşet, bu yılın başlarında denizaltı dalışları sırasında Dünya'nın en derin yeri olan Pasifik Okyanusu'nun Marianas Çukuru’nda plastik atık bulan kaşiflerin hissettiği şaşkınlığı hatırlattı.

ABD'deki Ulusal Bilim Vakfı ve Heising-Simons Vakfı tarafından finanse edilen İsveç buzkıranı Seferi, 18 Temmuz - 4 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti ve yaklaşık 2.000 deniz milini kapsadı. Kuzeybatı Geçidi Projesi, gezegenin soğutma sistemi olan yaz deniz buzunun hızla kaybolmasıyla tehlikeye giren Kuzey Kutbu'ndaki insan yapımı iklim değişikliğinin etkisini araştırmaya odaklanmıştı. Ancak, mikroplastik olarak bilinen plastik parçaların, atık sorununun salgın oranlara nasıl ulaştığını ortaya koydu.

Plastik Atmosfere Karışıyor

Araştırmacılar; plastiğin balıklara, deniz kuşlarına ve balinalar gibi büyük okyanus memelilerine verdiği zararı anlamak adına daha geniş bir araştırmayı desteklemek için örnekleri daha fazla analize tabi tutmayı planlıyorlar.

Alman ve İsviçreli bilim adamları ise Kuzey Kutbu, İsviçre Alpleri ve Almanya'dan alınan örneklere dayanan başka bir araştırma yayınladılar ve mikroplastiğin havada çok uzak mesafelere uçuştuğunu ve kar yağmasıyla düştüğünü öne sürdüler. Helmholtz Polar ve Deniz Araştırmaları Merkezi'nden gelen ekip, Svalbard'ın Norveç Arktik takımadalarında toplanan karın litre başına 14.400 plastik parçacık içerdiğini buldu. Araştırmacılar, daha önceki çalışmalarda Arctic'te bulunan büyük miktardaki mikroplastiğin muhtemelen hava olayları ile taşındığını söylediler.

Medikaynak Referanslar

Matthew Green. 'Punch in the gut' as scientists find micro plastic in Arctic ice, Reuters 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler