Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Erken laboratuvar sonuçları, mevcut aşıların hızla yayılan koronavirüs varyantına karşı daha az etkili olabileceğini, ancak hatırlatıcı dozun bağışıklığı iyileştirmesi gerektiğini göstermektedir. Hızlı yayılan Omicron SARS-CoV-2 varyantının bağışıklıktan kaçma yeteneğine ilişkin yürütülen ilk laboratuvar çalışmaları bu varyantın aşıların korumasını azaltma olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir.

Güney Afrika Johannesburg'daki Witwatersrand Üniversitesi'nden virolog ve bir çalışmanın yazarlarından olan Penny Moore, 'Aşıların enfeksiyonu önlemeye karşı etkinliğinin azaldığını görmemiz olası. Bu hatırlatıcı dozun işe yarayacağı düşüncesini destekliyor' demektedir.

İnsan kanındaki antikorların virüsün enfeksiyonu önleme kapasitesini ölçen çalışmalar henüz tam olarak değerlendirilmemiştir ve araştırmacılara aşıların COVID-19'a karşı ne ölçüde koruma sağladığı konusunda bilgi vermemektedir. Stockholm'deki Karolinska Enstitüsü'nde disiplinler arası çalışan bir virolog ve immünolog olan Ben Murrell, 'Daha fazla etkililik verisi ve bunun ilk başladığı yere ilişkin daha açık bilgiye ihtiyacımız var' demiştir.

Birçok mutasyon mevcut

Botsvana ve Güney Afrika'daki araştırmacılar, Kasım ayı sonlarında Omicron varyantını saptamıştır ve dünya çapındaki ekipler, o zamandan beri varyantın özelliklerini ve risklerini anlamak için yarışmaktadır. Güney Afrika'dan ve başka yerlerden gelen ön veriler varyantın Delta'dan birkaç kat daha hızlı yayıldığını ve diğer varyantlara karşı bağışıklığı olan insanları enfekte edebileceğini ileri sürmektedir.

Bilim adamları, Omicron'un aşı ve enfeksiyon tarafından tetiklenen nötralize edici veya virüs bloke edici antikorlardan ne kadar iyi kaçabileceğini iki tür laboratuvar testi kullanarak araştırmıştır. Bir yaklaşımda Omicron ile enfekte olmuş bireylerden izole edilen bulaşıcı SARS-CoV-2 parçacıkları kullanılmıştır. Diğerinde hücreleri enfekte etmek için SARS-CoV-2 spike proteinini kullanan başka bir genetiği değiştirilmiş virüse ait psödovirüs parçacıkları kullanılmıştır.

Dört ayrı ekipten elde edilen sonuçların tümü, Omicron varyantının diğer herhangi bir SARS-CoV-2 varyantına göre dolaşımdaki antikorları daha kapsamlı bir şekilde nötralize ettiğini göstermektedir. Ancak Omicron'un bu etkisi farklı aşı ve enfeksiyon geçmişine sahip insanlardan alınan kanları inceleyen çalışmalar arasında farklılık göstermektedir.

Murrell ve yine Karolinska Enstitüsü'nden virolog Daniel Sheward tarafından yürütülen çalışma, iki katılımcı grubunda Omicron nötralize edici antikor düzeyinde daha küçük bir azalma olduğunu bildirmiştir: tümü daha önce enfekte olmuş 17 sağlık çalışanı ve 17 İsveç kan bağışçılarıdır. Araştırmacılar, isimsiz kan bağışçılarının aşı durumunu belirleyemiyor, ancak sağlık çalışanlarından gelen aşı bilgileriyle yakında makalelerini güncelleyeceklerini söylemektedir. Murrell, laboratuvar sonuçlarındaki farklılıklara rağmen, sonuçların benzer olduğunu ve Omicron varyantının nötralize edici antikorları tamamen nötralize etmediğini sözlerine eklemiştir.

Hatırlatma dozu

Sonuçlar, aşıların etkinliğinin Omicron tarafından önemli ölçüde değiştirilebileceğini göstermekle birlikte miktarı konusunda yorum yapılamamaktadır. Sigal'in ekibi, aşılamadan önce zaten enfekte olmuş kişilerin Omicron'a karşı nötralize edici antikor düzeyinin daha yüksek olma eğilimini saptamıştır.

Imperial College London'da bir immünolog olan Danny Altmann 'Omicron daha önce bildiklerimize göre daha ürkütücü ancak hatırlatma dozu almamış popülasyonda Delta ile oldukça kötü bir durumdaydık' demiştir. Araştırmacılar önümüzdeki günlerde birçok doğrulayıcı sonucun ortaya çıkacağını ummaktadır.

Medikaynak Referanslar

Omicron likely to weaken COVID vaccine protection, Nature NEWS 08 December 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler