Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Viral düzeye ilişkin veriler, varyantın bulaşıcılığının bir nedeni olarak bağışıklık sisteminden kaçabilmesini göstermektedir. Dünyanın dört bir yanında Omicron, baskın SARS-CoV-2 türü olacak şekilde diğer varyantları geride bıraktı. İki çalışma, Omicron varyantının, vücutta ana rakibi Delta varyantına benzer veya daha düşük viral düzeye neden olmasına rağmen başarıya ulaştığını göstermektedir.

Sonuçlar, Omicron varyantının hızlı bulaşıcılığının enfekte insanlardan büyük miktarlarda virüsün salınmasından kaynaklanmadığını göstermektedir.Burlington Vermont Üniversitesi'nden virolog Emily Bruce, varyantın ışık hızında yayılmasının en iyi açıklamasının aşı veya enfeksiyon sonrası gelişen SARS-CoV-2 bağışıklığından kaçma yeteneği olduğunu söylemektedir.

Daha Yüksek Viral Yük

Önceki araştırmalar, pandeminin başlarındaki enfeksiyonlarla karşılaştırıldığında, Delta varyantı enfeksiyonlarının enfekte kişide daha fazla 'viral yüke' yol açtığını ortaya çıkarmıştır. Bu genellikle vücuttaki viral RNA miktarının bir indeksini sağlayan bir polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi kullanılarak ölçülmektedir.

Boston Massachusetts'teki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda enfeksiyon hastalıkları uzmanı Yonatan Grad ve ortak yazarlar, sürekli değişen SARS-CoV-2 varyantları ile bağlantılı viral yükleri karşılaştırmak için Ulusal Basketbol Birliği verilerini kullanmıştır. Lig, oyunculara ve personele sık sık COVID-19 testi yaptırıyor. Araştırmacılar, enfekte olmuş kişilerden toplanan burun ve boğaz sürüntülerinin PCR testi sonuçlarını inceledi ve Delta varyantına sahip olanlarda Omicron varyantına sahip olanlara göre biraz daha yüksek viral yük saptadı. Grad 'Sadece iki ay içinde Omicron, ABD'deki COVID-19 olgularının baskın nedeni olarak Delta varyantının yerini aldığından bu sonucu beklemiyorduk. ' demiştir.

Cenevre Üniversitesi'nde virolog olan Benjamin Meyer, Grad'ın sonuçlarına kendisinin de şaşırdığını söylemektedir: 'Doğal olarak, daha yüksek bulaşıcılığın daha yüksek viral yük gerektirdiğini düşünüyorduk' diye eklemiştir. Meyer ve meslektaşları çalışmayı bir adım ileri götürdüler: yalnızca viral RNA'yı ölçmek yerine, yaklaşık 150 enfekte insandan oluşan ayrı bir gruptan toplanan sürüntü örneklerinde bulaşıcı virüs parçacıklarının sayısını da ölçtüler. Bu daha katı yöntem ile Omicron ve Delta ile enfekte olan aşılı bireylerin viral yükleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.

İzolasyondan Çıkış

Bulgular, enfeksiyondan sonra izolasyon konusundaki hükümet politikalarını etkileme potansiyeline sahiptir. Meyer'in ekibi aşılanmış ancak yine de Delta ile enfekte olmuş insanlardan alınan örnekleri incelemiştir. Bireylerin testlerinin pozitif çıkmasından beş gün sonra örneklerin yaklaşık yarısının bulaşıcı virüs taşıdığı bulunmuştur. Grad ve meslektaşları Omicron için ilk pozitif testten beş gün sonra, test edilen bireylerin yaklaşık yarısının viral yüklerinin yeterince yüksek olduğunu ve muhtemelen bulaşıcı olduklarını bulmuştur.

Grad, bu sonuçların endişe verici olduğunu, çünkü ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan kılavuzların, virüs bulaşmış kişilerin, pozitif test veya ilk semptomlardan beş gün sonra izolasyonlarını sonlandırmasına izin verdiğini söylemektedir. Kılavuzlar, izolasyondan çıkan kişilerin beş gün daha başkalarının yanında maske takmaya devam etmesi gerektiğini, ancak izolasyonu sona erdirmek için negatif bir COVID-19 testi gerekmediğini belirtmektedir. CDC bu konuda şimdiye kadar bir yorum yapmamıştır.

Grad, Omicron varyantının halk sağlığı kararlarını daha da zorlaştırdığını söylemektedir. O ve meslektaşları ayrıca Omicron ile enfekte olan kişilerde Delta ile enfekte olan kişilere göre daha fazla viral yük değişkenliği buldular. 'Bu -herkes için geçerli bir model yaklaşımı- olmadığı anlamına geliyor' demiştir.

Medikaynak Referanslar

How does Omicron spread so fast? A high viral load isn’t the answer,  Nature News, January, 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler