Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İster bir okul binasına dönün, ister çevrimiçi öğrenme veya karma bir okul ortamı olsun, çocukların ve ergenlerin okula geri dönme konusunda biraz stres veya kaygı yaşaması normaldir. Bu yıl hastalanma korkusu ve COVID-19 için okul güvenliği protokolleri geçişi daha da zorlaştırabilir.

"Çocukların okulda, yaklaşan testler veya akran ilişkilerinde dinamikler gibi küçük stres faktörlerinden öğrenme bozuklukları, DEHB, anksiyete ve depresyon gibi bazı yaygın zihinsel sağlık bozukluklarına kadar karşılaşabilecekleri bir dizi zihinsel sağlık sorunu var. dedi Nationwide Çocuk Hastanesi Big Lots Davranışsal Sağlık Hizmetleri'nde çocuk klinik psikoloğu ve önleme koordinatörü olan PhD Samanta Boddapati.

"Okul ortamındaki bir dizi faktör akıl sağlığını geliştirebilir veya engelleyebilir ve çocukların nasıl tepki vereceğini etkileyebilir. Örneğin, okullardaki olumlu öğrenci ilişkileri ve güçlü sosyal duygusal programlama zihinsel sağlığı geliştirebilirken, zorbalık veya alay gibi konular ve akran ilişkileri zihinsel sağlığı engelleyebilir. "

Nationwide Children's tarafından okul çağındaki ebeveynler üzerinde yapılan yakın tarihli bir ankette, 5 ebeveynden 2'si okula geri dönerken çocuklarının sosyal ve duygusal iyiliği hakkında endişeleri olduğunu söyledi. Okula dönüşle ilgili endişeler, çocuğun yaşına bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Uzmanlar, çok küçük çocukların ayrılık kaygısı veya genel stres yaşayabileceğini ve aileden uzak olma ve yeni insanlarla yeni ortamlarda bulunma endişeleri olabileceğini söylüyor. Veda etmekte zorlanan küçük çocuklar için, rutininizin birlikte yapabileceğiniz, özel bir el sıkışma veya sizin ve çocuğunuzun birbirinize yapabileceği bir ifade gibi özel bir veda etmeyi düşünün ve çocuğunuza bunu hatırlatın. Bazı küçük çocuklar, ayrı olduklarında onlara bakım veren kişiyi hatırlatan ve birbirlerinden uzaktayken "güvenliğini koruyabilecekleri" küçük bir parça gibi geçiş nesnesini de severler.

Öğretmenlerle öncelikli olarak çevrimiçi öğrenme veya sosyal medya aracılığıyla iletişim kuran daha büyük çocuklar için, yüz yüze iletişim ilk başta rahatsız olabilir. Çocuklar büyüdükçe, sosyal erişim, zorbalık ve notlarla ilgili daha fazla stres yaşarlar ve aynı zamanda günlerinin yapısındaki değişikliklerle ilgili diğer kaygıları da olur.

"Bir rutini sürdürmek, özellikle de tam zamanlı olarak çevrimiçi öğrenmeye devam eden aileler için önemlidir. Çocuğunuzun gününün yapılandırılmış bir bölümünü ve gününün biraz esnekliğe sahip bir bölümünü oluşturun" dedi On Our Sleeves® klinik direktörü ve Nationwide Children's'da Big Lots Davranışsal Sağlık Hizmetleri pediatrik psikoloğu olan Parker Huston.

Dr. Huston, "Belli bir miktar stres normaldir, ancak ebeveynler, bakıcılar ve eğitimciler, işleyiş veya davranışta büyük değişiklikler yapmalıdır" dedi. "Uyku değişiklikleri, ruh hali değişiklikleri, sosyal ortamlarla veya arkadaşlarla ilişki kuramama, geçmişte gergin olmadıkları şeyler hakkında artan endişe, çocuğunuzun çocuk doktoruyla konuşmak istediğiniz değişikliklerdir."

  1. Benzer İçerikler