Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

30 Mart 2016'da Avrupa Endokrinoloji Kongresinde sunulan çalışmaya göre kimyasallar, memelilerde hormanların mekanizmasını bozucu etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

Bisfenol A (BPA) şişelerde, saklama kaplarında günlük hayatımızda çok yaygın olarak kullanılıyor. Vinclozolin de golf sahaları ve meyve bahçeleri, bağlar gibi alanlarda mantara karşı koruyucu olarak yaygın olarak kullanılmakta.

Azı dişlerini ve kesici diş yüzeyinde kaviteler oluşturarak ağrıya neden olan Molar İncisor Hypermineralizasyon (MIH) rahatsızlığı, 6-9 yaş çocukların %18'ini etkileyen bir patoloji. Dişin bu kısmı ise dişleri kimyasal ve fiziksel zararlara karşı koruyor. Kemik dokusunun aksine, bu yapı yenilenebilir özelliğe sahip olmadığı için oluşan hasarlar kalıcı olabiliyor.
Daha önce tavşanlarda yapılan araştırmalara göre etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte günlük eşik değerin üzerinde BPA'ya maruz kalma MIH'a neden olabiliyor.

Bu çalışmada ise araştırmacılar tavşanları doğumlarından üç yaşına kadar günlük olarak normal bir insanın ortalama alacağı miktarda BPA ya da BPA vinclozoline kombinasyonuna maruz bırakmış. Ardından tavşanların diş yüzeylerinden alınan örneklerde BPA ve vinclozolinenin diş mineralizasyonunu kontrol eden 2 gende değişiklik olduğu görülmüş. Ayrıca diş gelişiminde önemli olan ameloblast kısımları incelendiğinde östrojen ve testesteron gibi gibi cinsiyet hormonlarının (özellikle erkek hormonlarının) varlığının diş minesinin yapılmasında önemli olan genlerin ekspresyonunu arttırdığı görülmüş.

BPA ve vinclozolinenin erkek cinsiyet hormonlarını bloke ettiği bilinse de potansiyel bir mekanizma tarafından endokrin sistemi etkileyerek diş minesini zayıflatıyor.

Sonuç olarak diş minesi oluşumu gebeliğin üçüncü ayında oluşmaya başlayıp 5 yaşta sonlandığı için bu dönemlerde olabildiğince çocukları kimyasallardan uzak tutmak gerekli.

Medikaynak Referanslar

European Society of Endocrinology. "Exposure to chemicals in plastic and fungicides may irreversibly weaken children’s teeth." ScienceDaily. ScienceDaily, 30 May 2016. .

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler