Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Michigan Üniversitesi Rogel Kanser Merkezi'nin önderliğindeki araştırmacılar, ilerlemiş hastalığı olan hastaların yaklaşık yüzde 7'sinde meydana gelen yeni bir prostat kanseri alt tipi tespit ettiler. Alt tip, CDK12 geninin kaybı ile karakterize edilir ve erken evre tümörlere kıyasla metastatik prostat kanserinde daha sık olduğu saptanmıştır.

CDK12'nin inaktive edildiği tümörler, prostat kanserinde genel olarak sınırlı bir başarıya sahip olan bir immünoterapi tedavisi türü olan immün kontrol noktası inhibitörlerine iyi yanıt verdi.

Prostat kanseri çok yaygın olduğu için, yüzde 7 önemli bir orana denk düşüyor. Bağışıklık kontrol noktası inhibitörlerinin bu alt tip prostat kanserine karşı etkili olabileceği gerçeği, bunu daha da anlamlı hale getirmektedir.

Rogel Kanser Merkezi'ndeki araştırmacılar, kontrol noktası inhibitörlerini CDK12 kaybı olan metastatik prostat kanseri için bir tedavi olarak değerlendirmek için çok aşamalı bir klinik çalışma yürütecekler.

Cell'de yayınlanan bu çalışmada araştırmacılar, metastatik kastrasyona dirençli prostat kanserli hastalardan alınan 360 tümör örneğinden elde edilen DNA ve RNA sekanslama verilerini incelediler. Araştırmacılar erken prostat kanseri örneklerinin sadece yüzde 1'inde CDK12 kaybı olduğunu tespit ettiler. Bu oran, hastalığın daha agresif formu olan metastatik kanser için yüzde 7'ye fırladı.

CDK12 Kaybının Etkisi İncelendi

CDK12 kaybının hücreyi nasıl etkilediğinin mekanizmasını izleyerek araştırmacılar, hücrelerin bağışıklık sistemine yabancı olan neoantijenler yarattığı bir süreç buldular. Bu süreç T hücrelerini tetiklemektedir. Bu, prostat kanseri için daha hassas bir ilaç yaklaşımının sağlanabilmesini yani immünoterapi tedavisine daha iyi yönlendirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Biliniyor ki bazı prostat kanseri hastaları, immünoterapiye istisnai yanıtlar vermektedir.

Moleküler bazda CDK12 hakkında çok az şey bilinmektedir, ancak bilim adamları CDK12'nin çeşitli kritik hücresel süreçleri düzenlediğini ve gelişim için gerekli olduğunu bilmektedir. Ortadan kaldırmak çoğu hücre türünde ölümcül olabilir.

Oldukça umut verici olan bu çalışma, CDK12 kaybının, kontrol noktası immünoterapisine cevap verebilen prostat kanseri hastalarını tanımlamak için bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir.

Medikaynak Referanslar

Wu YM. et al. Inactivation of CDK12 Delineates a Distinct Immunogenic Class of Advanced Prostate Cancer. Cell, 2018; 173 (7): 1770 DOI: 10.1016/j.cell.2018.04.034

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler