Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Meme kanseri, Batı ülkelerinde en sık görülen kanser türlerinden biridir ve kadınlar arasında en önemli ölüm nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. 40-59 yaş arasında yaygın olarak görülen meme kanseri vakalarının %15 ila 20'si HER2 pozitiftir. Onaylanmış HER2 pozitif meme kanseri olan hastaların yaklaşık % 35'inde, merkezi sinir sistemi (MSS) metastazları ile progresyon görülür. Bu olgularda total serebral radyoterapi standart tedavi olarak kabul edilir; bununla birlikte, çalışmalar bazı kemoterapi ilaçlarının, toksisitesini önemli ölçüde arttırmadan radyoterapi sırasında kullanılabileceğini göstermiştir. Brezilyalı araştırmacılar, tedavi süresince MSS'de radyoterapi ile T-DM1 kullanılarak gözlemledikleri HER2-pozitif meme kanseri olan bir hastayı sundular. HER2-pozitif meme kanserinde serebral metastaz tedavisi için T-DM1 ile radyoterapi ve kemoterapinin kullanımı ile ilgili literatür gözden geçirilerek, bu tedavilerin eş zamanlı uygulanmasının etkinliğini ve toleransını da yayın kapsamında incelediler.

Radyoterapi ve T-DM1 Birlikteliği İyi Tolere Edildi

Sundukları hasta 62 yaşında, modifiye radikal mastektomi uygulanmış olan bir meme kanseri hastası. Adjuvan kemoterapi ve trastuzumab kullanımından bir süre sonra çoklu metastaza sahip olan hasta TH3RESA çalışmasına dahil edilerek T-DM1 kullanmaya başlamış. Kontrol amaçlı 6 haftada bir çekilen görüntülemelerde hastanın toraks, abdomen ve omurgadaki lezyonlarının tedaviye parsiyel bir yanıt verdiği görülmüş. Bir süre sonra MSS metastazı da farkedilen hastanın genel olarak iyi yanıt vermesi sebebiyle T-DM1 tedavisinin devam etmesine karar verilmiş. Buna ek olarak tüm beyin radyoterapi başlanmış. 6 aylık izlemle hastanın T-DM1 ve radyoterapi birlikteliğini iyi tolere ettiği ve hastalığının da kontrol altında olduğu tespit edilmiş.

Literatür taraması da yapan araştırma ekibinin bulguları T-DM1 tedavisine yanıt veren hastaların tüm beyin radyoterapisini de güvenli bir şekilde kullanabileceğini gösteriyor. Göreceli olarak yeni bir ilaç olması sebebiyle bu tarz vaka paylaşımlarının değerli olacağını düşünüyorlar.

Medikaynak Referanslar

Borges GS, et al. Safety and efficacy of the combination of T-DM1 with radiotherapy of the central nervous system in a patient with HER2-positive metastatic breast cancer: case study and review of the literature. Ecancermedicalscience. 2015 Oct 22;9:586.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler