Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Uyku apnesi olan kişiler kaç saat uyurlarsa uyusunlar sabahları yorgun uyanır. Bu kişilerin solunumu bir gecede onlarca hatta yüzlerce kez kısa süreliğine durur. Bu tür solunum kesintileri çoğu zaman apnesi olanları uyandırmasa da derin ve rahat bir uykuya dalmalarını engeller.

Yeni bir çalışma bu tür kronik yorgunluğun en azından araç kullanmakla ilgili olarak ne kadar tehlikeli olabileceğine dair bir rakam ortaya koyuyor. Louis Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir saatte sekiz solunum kesintisi hız, sert fren veya ani hızlanma gibi tehlikeli araç kullanma hareketi olasılığı %27 oranında artıyor.

Uyku apnesinin tanısı ve tedavisi yaşlı yetişkinlerde araba kullanmayı daha güvenli hale getirebilir

Yaşlı yetişkinlerin uyku apnesi geliştirmesi, bir araba kazasında ciddi şekilde yaralanması veya ölmesi daha olasıdır. Sleep dergisinde çevrimiçi sunulan bulgular, yaşlı yetişkinlerde uyku apnesi taraması ve tedavisinin yaşlıların daha uzun süre güvenli bir şekilde araç kullanmaya devam etmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Washington Üniversitesi Uyku Tıbbı Merkezi direktörü nörolog Brendan Lucey 'Hafif uyku apnesi olan yaşlı yetişkin oranı %30-50'dir. Ancak gündüz uyku hali veya başka bir semptom olmadığında tanı konulmaz ve tedavi edilmez. Ancak bulgularımız yaşlı yetişkinleri uyku apnesi açısından değerlendirmek için daha düşük bir eşik gerektiğini gösteriyor' diyor.

65 yaş ve üstü insanlar yoldaki en sorumlu sürücülerdir. Hız sınırlarına uyarlar. Geceleri, kötü havalarda ve tanıdık olmayan yerlerde araba kullanmaktan kaçınırlar. Ancak, genellikle yaşla birlikte ilerleyen görmede azalma, reflekslerde yavaşlama ve uyku sorunları gibi değişiklikler en güvenli alışkanlıkları bile baltalayabilir.

Çalışmada 96 yaşlı yetişkinin araç kullanma ve uyku alışkanlıkları izlenmiştir. Uyku apnesi olan kişiler evde kullanılan bir test kullanılarak saptanmıştır. Saatte beşten az solunum kesintisi normal kabul edilirken, 5- 15 arası hafif, 15- 30 arası orta ve 30'dan fazlası şiddetli uyku apnesi olarak kabul edilir. Araç kullanma alışkanlıklarını değerlendirmek için araştırmacılar, geliştirdikleri bir çipi katılımcıların araçlarına yerleştirdiler ve bir yıl boyunca sert fren, ani hızlanma ve hıza odaklanarak sürüşlerini izlediler. Katılımcılar ayrıca bilişsel bozukluklar ve erken Alzheimer hastalığı belirtileri için tarandı.

Tüm katılımcılar bilişsel olarak normal olsa da yaklaşık üçte birinde erken Alzheimer hastalığının göstergesi olan beyin değişiklikleri vardı. Araştırmacılar, sürücülerin direksiyon başında tehlikeli hareketler yapma sıklığının gece uykularının bölünme sıklığına paralel olarak arttığını buldular. Araştırmacılar çalışmalarının uykusuzluk ve Alzheimer hastalığı gibi yaşlanmayla ilişkili risk faktörlerinin yaşlı yetişkinlerin araç kullanmasına etkisini ve yıllarca güvenli sürüşü en üst düzeye çıkarmanın yollarını anlamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Babulal 'Araç kullanmak her zaman kaza yapma riski taşır ve yaşlı yetişkinlerde ciddi yaralanma riski daha fazladır. Ancak onlara sadece araç kullanmamalarını söyleyemeyiz. Yaşlı insanlar araba kullanmayı bıraktıklarında bağımsızlık ve hareket kabiliyetlerini de kaybeder. Anlamak istediğimiz şey onların riskini artıran faktörleri bulmak, buna müdahale etmek ve mümkün olduğunca uzun süre güvenli bir şekilde direksiyon başında kalmalarına yardımcı olmak' dedi.

Medikaynak Referanslar

Risky driving behaviors increase as common sleep disorder worsens: Diagnosing, treating sleep apnea may make driving safer for older adults. ScienceDaily, 20 April

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler