Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar hastalık başlangıcından 16 yıl öncesinde kadar bile romatoid artrit (RA) gelişme olasılığını saptayan bir belirteç buldular.

Oxford Üniversitesi Kennedy Romatoloji Enstitüsünden bir grup araştırmacı yaptıkları kan testinde, hastalığın gelişeceğinin güvenilir bir göstergesi olan protein tenascin-C yi tanıyan antikorların varlığına bakıyorlar.

Vücutta enflamasyon meydana geldiğinde bazı proteinler sitrülinasyon olarak bilinen bir sürece girer ve değişirler. Bu değişmiş formlar vücutta romatoid artrite neden olan immün yanıtı harekete geçirir. Sitrülinlenmiş proteinlere karşı oluşan antikorların saptandığı testler zaten hastalık tanısı konmasında kullanılır. Ayrı ayrı proteinler için yapılan testler diğerlerine göre daha düşük tanısal duyarlılığa sahiptir. CCP diye bilinen sentetik sitrülinlenmiş peptidleri saptayan daha genel testler ile daha fazla RA vakası yakalanmaktadır.

Araştırmanın öncüsü Dr. Anja Schwenzer, tenascin-C’nin RA hastalarının eklemlerinde yüksek düzeyde bulunduğunu bildiklerini ve bunların sitrülinlenip sitrülinlenmediğini, eğer sitrülinleniyorlarsa da vücuda saldıran otoantikorlar için bir hedef olup olmadığını görmeye karar verdiklerini söyledi. Ayrıca araştırmacı bu testin hastalığın saptanmasında kullanılıp kullanılamayacağını araştırdıklarını belirtti.

Araştırmacılar 2000’den fazla hastanın sonuçlarına baktıklarında, sitrülinlenmiş tenascin-C’nin hedef olduğu test ile %50’den fazla RA vakasını yakaladıklarını ve hatta içlerinden bazıları CCP ile yakalanamamış vakalar olduğunu gördüklerini söylediler. Ayrıca yanlış pozitiflik oranının çok düşük olduğunu gördüler. Araştırmacılar, testin, RA tanısını olasılık dışı bırakmakta %98 kesinlikte olduğunu söylediler.

Araştırmacılar asıl heyecan verici gelişmenin henüz hastalığın başlamadığı insanlardan alınan kan örneklerine baktıklarında, hastalığın başlangıcından on altı yıl öncesine kadar bu antikorları görebilmeleri olduğunu söylediler. Hastalığın ortaya çıkmasından ortalama yedi yıl öncesine kadar bu antikorların kanda bulunabildiğini eklediler.

Araştırmacılar ayrıca bu buluşun CCP tahlilinin kesinliğinin arttırılmasında kullanabileceğini de söylediler. Bu testin hastalığın erken saptanmasında kullanılabilir olmasının erken tedavi imkanı sağlaması ve RA’da erken tedavi ile daha etkili bir yanıt alınması nedeniyle çok önemli olduğunu belirttiler. Araştırmacılara göre, RA’nın semptomlarının daha başlangıcında ki kısıtlı sürede tanı konması ve etkili tedavi uygulanması daha kolaydır. Bu nedenle RA’nın erken fark edilmesi tedavide anahtar rol oynamaktadır. Bu test ile RA’yı erken evrede tanıma ve hastalara doğru ve etkin bir tedavi verme imkanına sahip olabiliriz.

Medikaynak Referanslar

http://www.medicalnewstoday.com/releases/303927.php

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler