Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sanal gerçeklik teknolojisi onlarca yıldır varlığını sürdürmektedir. Sanal gerçeklik ilk kez orduda uçuş simülatörleri için kullandığında öne çıkmıştır. İlk donanım bir odayı dolduracak kadar büyükken, teknoloji daha küçük ve daha ucuz hale geldikçe, travma ve fobi terapileri, yara bakımı, fizik tedavi, diş ağrısı ve yanık tedavisi gibi çeşitli tıbbi amaçlar için giderek daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde, kitlesel olarak üretilen sanal gerçeklik cihazları, bir akıllı telefondan ve özel kulaklıklardan oluşmaktadır ve gittikçe daha fazla sayıda insan bu araçları video oyunları oynamak ve gerçek hayatta ziyaret edemeyecekleri üç boyutlu gerçek turları almak için kullanmaktadır.

Yapılan yeni bir çalışmada ise, sanal gerçeklik oyunları oynamak veya sanal doğa ortamında dinlenmenin, özellikle belirtiler şiddetli olduğunda, kronik ağrıları hafifletmeye yardımcı olabileceği gösterildi. Çalışmaya katılan 120 hasta, ağrılarını önceki 24 saat içinde 10 üzerinden en az 3 olarak değerlendirdi. Hastaların yarısı, gelecek 48 saat boyunca günde üç kez sanal gerçeklik kulaklıkları kullanmak üzere rastgele seçildi. Diğer yarısı kontrol grubuydu ve odalarındaki televizyonda rehberli gevşeme, şiir okuma ve sağlık konulu tartışmaları içeren sağlık ve sağlıklı yaşam programlarını izlediler. Sanal gerçeklik grubundaki insanlar ise doğal ortamlarda rehberli rahatlama, simüle edilmiş bir uçuş ve hareketli oyunlar dahil olmak üzere 21 farklı deneyim arasından seçim yaptılar. Bir cep telefonu uygulamasında deneyimler seçtiler ve bir Samsung Gear Oculus VR başlığı taktılar.

Sanal Gerçeklik Grubunda Ağrıda Daha Fazla Azalma

Sanal gerçeklik grubundaki hastalar, ağrı puanlarında, kontrol grubundaki ortalama 0,46 puanlık düşüşle karşılaştırıldığında 1,72 puanlık ortalama bir düşüş bildirdiler. Bununla birlikte, en şiddetli ağrıya sahip kişilerde ağrıyı en çok azalttı. Ağrıları başlangıçta 10 üzerinden en az 7 olan kişiler arasında, ortalama ağrı skorundaki azalma kontrol grubunda 0,93 iken sanal gerçeklik grubunda 3,04 puandı. Bir ağrı yönetimi aracı olarak sanal gerçeklik kullanmanın bir amacı, bağımlılık yapan opioid ağrı kesicilerin kullanımını azaltmaktı. Ancak, çalışmada sanal gerçeklik grubu ile kontrol grubu arasında opioid kullanımında anlamlı bir fark yoktu.

Araştırmacılar, sanal gerçekliğin, gastrointestinal, kanser, ortopedik, nörolojik ağrı gibi birçok ağrı türü için ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu bulduklarını belirttiler. Sanal gerçekliğin ağrıyı hafifletmeyi birkaç şekilde yapabileceğini söylediler. Sanal gerçekliğin zaman yanılsaması yarattığını ve ağrı epizotlarının uzunluğunu etkin bir şekilde kısalttığını aktardılar. Tomurcuktaki sinyalleri kökenlerinde kestiğini, ağrının beyne ulaşmasını engellediğini vurguladılar.

Medikaynak Referanslar

Lisa Rapaport. Virtual Reality Experiences Can Help Ease Severe Pain, Reuters 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler