Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bildiğimiz gibi, ağır akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) ile ilişkili ilk vaka Aralık 2019'da bildirildi ve tüm dünyaya hızla yayıldı. Virüsle ilgili bu yeni hastalığa, 2019'daki ilk vakadan bu yana COVID-19 adı verildi. 30 Ocak 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19'u küresel acil sağlık durumu olarak ilan etti. 11 Mart 2020'de DSÖ, yeni koronavirüsün yayılmasının bir salgın olduğunu açıkladı. Şu anda, yaklaşık iki buçuk milyon insan yeni koronavirüs hastalığından (COVID-19) etkilenmiştir ve bu sayı artmaya devam etmektedir. Hastalığın yayılma zincirini kırmak için, sosyal mesafe, uzaktan çalışma ve kendi kendine izolasyon gibi birçok önleme birçok uzman tarafından önerilmektedir ve sokağa çıkma yasağı bazı ülkelerde hükümetler tarafından uygulanmaktadır.

Bu dönemde, herhangi bir oftalmolojik muayene için özel gerekliliklerin yerine getirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Oftalmolojik muayene, maskeler, gözlükler, yüz kalkanları ve tek kullanımlık önlükler dahil olmak üzere kişisel koruyucu ekipman (KKD) giyildikten sonra yapılmalıdır. Muayene odasına minimal hasta yakınları bırakılmalı ve gereksiz yakın temas önlenmelidir. Oftalmoloji klinikleri için poliklinik, hasta ve cerrahi sayılarını azaltmak, sağlık bakanlıklarının talimatlarına uygun olarak ülkelerin çoğu için yaygın bir uygulamadır, ancak herhangi bir retina acil durumu için teşhis ve birincil bakım her koşulda şarttır. Oküler ve retina muayenesi sırasında, enfekte kişinin virüsü muayene eden doktora ve orada bulunan diğer kişilere geçirme olasılığı yüksektir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi, acil durumlar hariç tüm tedavilerin tüm oftalmologlar tarafından derhal durdurulması gerektiğini belirtti. Ayrıca, bu amaçla yarık lamba üzerine özel kalkanlar yerleştirildi.

Retina klinikleri için önemli bir konu intravitreal enjeksiyon uygulamasıdır. Tüm intravitreal enjeksiyonlarda (anti-VEGF, steroid) ertelemeler mümkündür ve hafif ila orta derecede proliferatif olmayan diyabetik retinopati ve maküler ödem olan vakalar için 2-3 aylık bir gecikme önemli bir sorun olmayabilir. Bununla birlikte, şiddetli proliferatif olmayan diyabetik retinopati ve proliferatif diyabetik retinopatisi olan hastalarda, gecikmeli enjeksiyonun sonucu daha şiddetli olabilir. Eğer intravitreal anti-VEGF ajanları yaşla ilişkili aktif maküler dejenerasyon için enjekte edilecekse, gecikme tedavisi retinal morfoloji için daha yıkıcı olabilir ve 2-3 aylık gecikme maküler skarlaşmaya neden olabilir. Bu nedenle, tedaviyi çok fazla geciktirmemek önemlidir. Kuru makula zaten elde edilmişse, tedavi protokolü için bazı küçük değişiklikler yapılabilir. Sık ziyaret ve enjeksiyon periyotları ertelenebilir ve aylık rejimler tedavi ve uzatmaya, bekleme ve uzatmaya veya herhangi bir özelleştirilmiş rejime değiştirilebilir. Uzun etkili anti-VEGF ilaçlarının seçilmesi, takip eden ziyaretin ertelenmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tüm durumlar tüm hastalar için aynı olamaz ve herhangi bir hasta için ideal özelleştirilmiş hasta bazlı bir çözüm düşünülmelidir. Ek olarak, fiziksel yakınlık gerektiren intravitreal enjeksiyon prosedürleri için cerrahın yüksek korumalı bir maske, yüz kaplaması takması ve COVID-19 için önlemler alması önemlidir. Bu ifadeler acil ameliyatlar için de geçerlidir.

Medikaynak Referanslar

ÇITIRIK M. "Retinal Disease and Retina Clinics in time of global pandemic of SARS-CoV-2". Clinical and Experimental Ocular Trauma and Infection 2 (2020 ): 27-29

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler