Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sauna banyosu yapılmasının Alzheimer hastalığı ve diğer demans formları riskleri üzerindeki etkileri, Finlandiya'nın doğusundaki 2000'den fazla orta yaşlı erkeği içeren Kuopio İskemik Kalp Hastalığı Risk Faktörü Çalışması'nda (KIHD) incelendi. Sauna banyo alışkanlıklarına göre çalışma katılımcıları haftada bir kez, haftada 2-3 kez ve haftada 4-7 kez saunaya gitmek üzere üç gruba ayrıldı. 20 yıllık takip ile çalışma katılımcıları izlendi.

Çalışma sonucuna göre saunalar ne kadar sık ​​alınırsa, demans riski o kadar düşüktü. Haftada 4-7 kez sauna alanlar arasında herhangi bir demans riski % 66 oranında daha düşük ve Alzheimer hastalığının riski, sadece haftada bir kez saunaya girenlerinkinden % 65 daha düşüktü.

KIHD çalışmasından elde edilen önceki sonuçlar, sıklıkla yapılan sauna banyosunun ani kardiyak ölüm riskini, koroner arter hastalığı ve diğer kardiyak olaylara bağlı ölüm riskini ve genel mortaliteyi önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Çalışma lideri Profesör Jari Laukkanen'e göre, "Sauna banyosu hem kalp hem de belleği bir şekilde benzer, hala iyi bilinen mekanizmalarla koruyabilir. Ancak, kardiyovasküler sağlığın beyni de etkilediği biliniyor. Sauna banyosu sırasında yaşanan rahatlama ve rahatlama da rol oynayabilir" dedi.

Medikaynak Referanslar

Laukkanen T et al. Sauna bathing is inversely associated with dementia and Alzheimer's disease in middle-aged Finnish men. Age and Ageing, December 2016 DOI: 10.1093/ageing/afw212

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler