Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Multipl skleroz (MS) otoimmün bir hastalık olup dünyada yaklaşık 2,5 milyon kadar insanı etkilemektedir. MS hastalarının çoğunda klinik gidiş relapslar ve remisyonlar şeklinde olurken bir grup hastada ise engellilik progresyonu ön planda olur.

Progresif MS’de erken dönemde belirteç olarak kullanılması önerilen bazı parametreler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de klinik açıdan bariz bir bulgu olmadan önce görülen spinal kord atrofisidir. Türkiye’den Prof. Dr. Aksel Siva ile birlikte ABD’de görev yapmakta olan Türk araştırmacıların da katıldığı bir çalışmada servikal ortalama segmentel alan (CASA) BOPMS (bout onset progresif MS) ve RRMS ile RIS hastaları arasında kıyaslandı.

Çalışmaya 49 RIS, 31 RRMS ve 25 BOPMS (56 MS) hastası dahil edildi. C2-C7 vertebralar arasındaki spinal kord yapılan MR görüntüleme testleriyle incelendi ve CASA ölçüldü. Kollar arasındaki farklılıklar F testi kullanılarak değerlendirildi.

Ortalama boy farkı nedeniyle C2-C7 spinal kord volümleri erkeklerde daha fazla miktardaydı (p=0.001), ancak bu durum MS dışında diğer endikasyonlar için yapılmış çalışmalarda da aynıydı. Ancak kadınlar ve erkekler arasında CASA açısından herhangi bir fark bulunamadı (p=0.487). RIS (p=0.196) veya MS (p=0.151) hastaları için servikal MR ve CASA arasında bir korelasyon görülemedi.

RRMS hastaları ile RIS hastaları kıyaslandığında CASA için gruplar arasında herhangi bir fark olmadığı görüldü(p=0.204). Ancak BOPMS ile yaş açısından eşdeğer RRMS kıyaslandığında CASA’nın BOPMS’de daha düşük hacimde olduğu görüldü(p=0.031). En büyük fark ise BOPMS ve RIS hasta grupları arasında bulundu (p< 0.001).

Progresif MS hastalarında klinik açıdan semptomlar ortaya çıkmadan önce, rutin MR incelemeleri ile değerlendirilebilecek olan CASA, bu çalışmanın sonucuna göre erken bir belirteç olarak kullanılabilir.

Medikaynak Referanslar

Zeydan B et al. Cervical spinal cord atrophy is an early marker of progressive MS onset. ECTRIMS Online Library. Zeydan B. Sep 16, 2016; 146838

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler