Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bevasizumab, metastatik / tekrarlayan serviks kanseri (CC) için kemoterapi ile kombinasyon halinde, hayatta kalma ve yanıt oranlarını arttırmaktadır. Bu sebeple dünyadaki sağlık otoriteleri tarafından kullanımı onaylanmıştır. Bununla birlikte, bevasizumab kullanımı tüm hastalarda her zaman uygulanabilir veya güvenli bulunmayabilir. ABD’de yapılan yeni bir çalışmanın amacı, tek merkezli olarak, bevasizumab almaya hak kazanan metastatik / tekrarlayan CC hastalarının yüzdesini belirlemekti.

Bu sebeple 2006-2016 yılları arasında UFHealth'te tedavi edilen metastatik / tekrarlayan CC hastalarını belirlemek için retrospektif bir çalışma yapıldı. Hastanın bevasizumab uygunluk kriterlerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için grafik incelemesi yapıldı.

Aktif Kanama En Önemli Dışlama Sebebi

Bu süre dahilinde toplamda metastatik / tekrarlayan CC'si olan 79 hasta tespit edildi. Bevasizumab kullanımı için uygunlukları incelendiğinde görüldü ki bunların % 85.5'i bevasizumab almak için uygunken % 14.5'i uygun değildi. Dışlanmanın en yaygın nedeni aktif kanamadır (% 68.4) ve bu kanamaların % 94'ü vajinal idi. Hastaların tamamı değerlendirildiğinde, bozulmuş böbrek fonksiyonu nedeniyle % 27,6 ve kötü performans durumu (PS) nedeniyle % 23,7'si dışlanacaktı.

Sonuç olarak her ne kadar önemli bir sağkalım avantajı sağlıyor olsa da, bu tek merkezli çalışmada elde edilen verilere göre 10 yıllık bir süre boyunca tedavi edilen metastatik / tekrarlayan CC hastalarının sadece % 14.5'i bevasizumab alabilmektedir. Çoğu hasta aktif kanama, en sık vajinal kanama, hastalıklarından kaynaklanan yaygın bir komplikasyon nedeniyle dışlandı. Metastatik / tekrarlayan CC hastaları için bu zorlu popülasyonda kullanıma izin verecek olan geliştirilmiş güvenlik profillerine sahip yeni tedavilerin belirlenmesi önemlidir.

Medikaynak Referanslar

Skelton WP 4th, et al. Bevacizumab Eligibility in Patients with Metastatic and Recurrent Cervical Cancer: A Retrospective Review. Clin Med Insights Oncol. 2018 Jun 4;12:1179554918779587.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler