Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir araştırma, sıkıntılı bir arkadaşınıza veya aile üyesine "Neden böyle hissettiğini anlıyorum" gibi basit bir şey söylemenin, sevdiklerinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebileceğini göstermiştir. Çalışmada, katılımcılardan araştırmacılara onları kızdıran gerçek hayattaki bir olayı anlatmaları istenmiştir. Araştırmacılar, katılımcıların anlattığı öfke için destek veya anlayış göstermediğinde, hikaye anlatanların olumlu duygularında düşüşler olduğu gözlemlenmiştir. Ancak araştırmacılar, katılımcıların söylediklerini onayladığında, olumlu duygularının korunmuş ve aynı kalmış olduğu gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, çalışma katılımcıları öfke kışkırtan olayı hatırladıklarında genel ruh hallerinde düşüşler bildirmekle birlikte yalnızca onaylananlar başlangıç noktalarına geri döndüğünü bildirmişlerdir.

Ohio Eyalet Üniversitesi'nde psikoloji profesörü ve araştırmanın kıdemli yazarı Jennifer Cheavens, pozitifliği korumaya odaklanmanın değerini ifade eden bir sonuçla katılımcıların olumsuz duygularında anlamlı bir fark bulunmadığını belirtmiştir. Cheavens, olumlu duyguların gücünü hafife aldıklarını ifade etmiş olumsuz duyguların nasıl giderileceğini düşünmek için çok fazla zaman harcandığını ancak insanların olumlu duyguları kontrol altına almalarına ve beslemelerine yardımcı olmak için fazla zaman harcanmadığını sözlerine eklemiştir. Cheaven ayrıca, insanlara depresyon, endişe ve korkularıyla ilgili yardım etmenin gerçekten önemli olmasına karşın aynı zamanda insanların merak, sevgi, esneklik ve iyimserlikten yararlanmalarına yardımcı olmanın da önemli olduğunu vurgulamıştır.

Yapılan bu çalışma, Journal of Positive Psychology'de çevrimiçi olarak yayınlanmıştır. Üç deneyde, araştırmacılar, doğrulama ve geçersiz kılmanın klinik olarak olumlu ve olumsuz etki olarak bilinen şeyler üzerindeki etkilerini değerlendirdiklerini bildirmişlerdir. Olumlu duygulanım, Cheavens'in meraklı, bağlantılı ve düşüncemizde esnek olmamıza izin verdiğini söylediği olumlu duygu ve ifadeyi ifade etmektedir. Olumsuz duygulanım ise tiksintiden korkuya ve üzüntüye kadar değişen olumsuz duygu ve ifade anlamına gelmektedir.

Öfke ile ilgili deneyimler

Deneylere toplam 307 lisans öğrencisi katılmış olup öğrenciler, çalışmanın başında ve sonunda olumlu ve olumsuz etkiyi ve deneyler sırasında birkaç zaman noktasında genel ruh halini ölçen soru formlarını tamamlamışlardır. Araştırmacılar, katılımcılardan, yoğun bir öfke hissettikleri bir zaman hakkında beş dakika boyunca düşünmelerini ve yazmalarını ardından bu deneyimleri bir araştırmacıya sözlü olarak anlatmalarını istemişlerdir. Çalışmada rastgele atamalara dayanarak, araştırmacılar, kızgın duygularını ya onayladığı ya da geçersiz kıldığı gözlemlenmiştir. Katılımcıların öfke ile ilgili deneyimleri oda arkadaşı sorunları, sadakatsiz romantik partnerler, hırsızlık kurbanı olmak veya ebeveynlerine kızmak gibi geniş bir yelpazeyi kapsadığı bildirilmiştir. Hikayelerini dinleyen araştırmacılar yanıt vermek için esnek senaryolar kullanmışlardır. Doğrulayıcı yorumlar, "Elbette buna kızarsın" veya "Söylediklerini duyuyorum ve kızgın hissettiğini anlıyorum" gibi ifadeler içermekle birlikte geçersiz kılma yanıtları "Bu öfke gibi gelmiyor" dan "Bu sizi neden bu kadar kızdırsın?" gibi ifadeler içermektedir.

Sonuçlar, tüm katılımcıların kızgınlık hakkında düşünürken ve yazarken olumlu duygulanımda azalma olduğunu göstermiş olmakla birlikte, durumu deneyi yürütenlere açıklamaya başladıklarında, doğrulanan katılımcıların pozitif etkisinin, temel ölçülerine denk geldiği veya hatta aştığı gözlemlenmiştir. Çalışmada geçersiz kılınanların olumlu etki puanlarının, deneycilerle konuşurken düzelmediği bildirilmiştir. Üç araştırmanın ikisindeki beş ruh hali ölçüsüne dayanarak, katılımcıların ruh hali, onları neyin kızdırdığını düşünürken sürekli olarak karardığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar onaylanan katılımcıların ruh hallerinin normale dönmesine karşın geçersiz kılınan öğrencilerin ruh hallerinin genellikle daha da kötüleşmeye devam ettiğini belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Ohio State University, The power of validation in helping people stay positive: Supporting someone's negative emotions can help foster a positive outlook,  ScienceDaily, 14 December 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler