Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Bilindiği üzere sigaranın sağlık üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi bulunmaktadır. Son dönemde yapılan yeni bir çalışma bu risklerin üzerine bir yenisini ekledi. Oxford University Press tarafından yayınlanan Nikotin & Tütün Araştırması'nda 8 yıl boyunca 50.000'den fazla katılımcının araştırıldığı bir çalışmaya göre, sigara içmek işitme kaybı riskini artırmaktadır.

Araştırmacılar, çalışma kapsamında bir teknisyen tarafından gerçekleştirilen ses testini ve her bir katılımcı tarafından tamamlanmış sağlıkla ilgili bir yaşam tarzı anketini içeren yıllık sağlık kontrollerinden elde edilen verileri analiz etti. Sigara içme durumunun (şimdiki içici, eski içici ve hiç sigara içmeyen), günde içilen sigara sayısının ve sigara bırakma süresinin işitme kaybı derecesine etkisini incelediler. Mesleki gürültüye maruz kalma da dahil olmak üzere faktörler için ayarlama yapıldıktan sonra bile araştırmacılar, sigara içenler arasında hiç sigara içmeyenlere kıyasla 1.2 ila 1.6 kat artmış işitme kaybı riskine dikkat çektiler.

Risk Artışı Sigara Bırakıldıktan 5 Yıl Sonra Geri Dönebiliyor

Sigara ve yüksek frekanslı işitme kaybı arasındaki ilişki, düşük frekanslı işitme kaybından daha güçlü iken, sigara tüketimi ile hem yüksek hem de düşük frekanslı işitme kaybı riski artmış olarak bulundu. Sigarayı bıraktıktan sonra ise 5 yıl içinde artmış olan işitme kaybı riskinde bir azalma görülebilmiştir.

Çalışmanın araştırmacıları, büyük bir örneklem büyüklüğü, uzun takip süresi ve işitme kaybının objektif olarak değerlendirilmesi sebebiyle, sigara içmenin işitme kaybının bağımsız bir risk faktörü olduğuna dair güçlü kanıtlar sunduğunu belirttiler. Bu sonuçlar, sigaranın işitme kaybı için nedensel bir faktör olduğunu desteklemektedir ve işitme kaybının gelişmesini engellemek veya geciktirmek için tütün kontrolüne duyulan ihtiyacı vurgulamak önemlidir.

Medikaynak Referanslar

Hu H. et al. Smoking, Smoking Cessation, and the Risk of Hearing Loss: Japan Epidemiology Collaboration on Occupational Health Study. Nicotine & Tobacco Research, 2018; DOI: 10.1093/ntr/nty026

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler