Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bir ABD çalışmasında, on yıl önce sigarayı bırakan yetişkinlerin, daha yakın zamanda sigarayı bırakan insanlardan daha düşük romatoid artrit riski taşıyabileceği belirtiliyor.

Sigara içmenin romatoid artrit riski ile bağlantısı uzun süredir bilinmektedir ve sigarayı bırakmak bu riski azaltabilir. Ancak yeni çalışma, sigarayı bırakmanın yıllar içerisinde daha fazla yarar sağlayabileceğine dair taze kanıtlar sunuyor. Çalışmanın yazarlarından Sparks, sigarayı bırakmanın romatoid artrit riskini azaltmak için en iyi yol olduğunu belirtirken, sigarayı kesmenin "Riski azaltmaya yardımcı olması gerektiğini" söylüyor.

Sparks ve meslektaşları, Hemşireler Sağlık Çalışması'nda, romatoid artrit geliştirmiş 1.528 kişiyi içeren 230.000'den fazla kadına ait 38 yıllık verileri incelediler. Hiç sigara içmeyen kadınlara kıyasla, mevcut sigara içenlerin romatoid artrit geliştirme olasılığı %47 daha fazlaydı. Mevcut sigara tiryakilerinin ayrıca ek eklem deformasyonları, sakatlık ve iltihaplanma ile daha şiddetli seyirli olma eğiliminde olan seropozitif hastalık geliştirme olasılığı %67 daha fazlaydı. Son beş yıl içinde sigarayı bırakan kadınlara kıyasla, en az otuz yıl önce sigarayı bırakan kadınların seropozitif romatoid artrit gelişme olasılığı ise %37 daha azdı. Çalışma yazarları, çalışmadaki kadınların ağırlıklı olarak beyaz ve iyi eğitimli olduğunu ve sonuçların diğer insan grupları için farklı olabileceğini de belirttiler.

Omaha'daki Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi'nde araştırmaya katılmamış bir araştırmacı olan Dr. Kaleb Michaud çalışma ile ilgili: "Kümülatif sigara miktarı ile gelecekteki romatoid artrit riskleri arasında belirgin bir doz bağımlılığı var. Sigarayı bırakmanın romatoid artriti tersine çevirdiğine dair çok az kanıt var. Ancak mevcut sigara içenler sigarayı bırakarak bu riski en aza indirebilirler." şeklinde konuştu.

Medikaynak Referanslar

Impact and timing of smoking cessation on reducing risk for rheumatoid arthritis among women in the Nurses’ Health Studies Xinyi Liu  Sara K. Tedeschi  Medha Barbhaiya  Cianna L. Leatherwood  Cameron B. Speyer  Bing Lu Karen H. Costenbader  Elizabeth W. Karlson  Jeffrey A. Sparks

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler