Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Steroidler, bilinen en güçlü anti-enflamatuvar ajanlardır. Yaygın olarak kullanılırlar, çok etkilidirler ve çok çeşitli sağlık durumlarının tedavi etmek için kullanılırlar. Glukokortikoid reseptörü (GR) enflamatuvar hastalıkta majör ilaç hedefidir. Bununla birlikte, kronik glukokortikoid (GC) tedavisi, sirkadiyen saat tarafından modüle edilen tüm programlarda artan kilo alımı, yağlanma ve hepatosteatoz dahil olmak üzere düzensiz enerji metabolizmasına yol açar. Bu hastalarda karaciğer yağlanması yaygındır. Bu durum diyabete yol açar ve ilerlerse siroz dahil olmak üzere ciddi karaciğer hasarları ile sonuçlanabilir. Manchester Üniversitesi'nden araştırmacılar, farelerde karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen, 230’u sadece gündüz ve 197'si sadece gece çalışan 752 genin keşfedildiği araştırmaya öncülük ettiler. Steroidlerin doz zamanından bağımsız olarak anti-enflamatuar etkisi sürdürülürken, karaciğerin gün boyunca önemli ölçüde daha fazla GC duyarlı olduğunu gösterdiler. Araştırma, tıpta en yaygın ilaçlardan biri olan steroidlerin reçetelenmesiyle ilgili önemli etkilere sahip olabilir.

Steroidlerin Kötü Etkilerinden Korunmak

GC etkisinin zamansal ayrımı, GR'nin, sirkadyen transkripsiyon faktörü REVERBa ile fiziksel bir etkileşimi ve kromatin üzerinde karaciğere özgü hepatosit nükleer transkripsiyon faktörleri (HNF'ler) ile ortak bağlanması ile destekleniyordu. REVERBa, gün boyunca kromatine bağımlı GR alımını teşvik etti, kısmen histon asetilasyonunu sürdürerek, REVERBa'ya bağımlı GC yanıtları ile karbonhidrat ve lipid metabolizmasının birbirinden ayrılmasını sağladı.

Araştırmacılar yaptıkları çalışma ile, sirkadiyen saatin, HNF4A / HNF6'nın enerji metabolizması üzerindeki GR etkisini yönlendirmek için karaciğerde REVERBa yoluyla hareket ettiği bir mekanizmayı ortaya koyduklarını belirttiler. Gündüz genlerinin glikoz metabolizmasını düzenlerken gece genlerinin yağ metabolizmasını düzenlemesinin önemli olabileceğini, ancak günün farklı zamanlarında steroid almanın yan etkileri değiştirebileceğini henüz söyleyemeyeceklerini aktardılar.

Medikaynak Referanslar

Caratti et al. REVERBa couples the circadian clock to hepatic glucocorticoid action. Journal of Clinical Investigation, 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler