Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Eritritol, armut ve karpuz gibi çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunan ve son yıllarda düşük kalorili gıdalarda şeker yerine geçen bir tatlandırıcı olarak kullanılmaya başlanan bir şeker alkolüdür. Cornell Üniversitesi Besin Bilimleri Bölümü araştırmacıları, Almanya'nın Braunschweig Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacılar ve Lüksemburg Üniversitesi tarafından yönlendirilen çalışmada, üniversite hayatına geçiş sırasında genç yetişkinlerde kilo artışı ve yağ kütlesi artışı ile ilişkili kimliğin metabolomik belirteçlerine yönelik keşif temelli bir analiz olarak yapıldı.

Bu analizde eritritol değerleri de incelendi. Her sonbaharda, çok sayıda lise mezunu, üniversite öğrencisi olarak kayıt olur ve bu geçiş sonrasında genellikle kilo artışı da görülür. Cornell'in, diyet, kilo ve metabolizma değişikliklerini nasıl etkilediğini anlamaya çalışan Beslenme Bilimleri Bölümü'nün Cornell EnHANCE projesinin bir parçası olan bu çalışmada, lisans yılları ve ötesinde öğrenci sağlığı incelenmektedir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, yıl boyunca ağırlık ve abdominal yağ kazanan öğrencilerde, kilo kaybı ve kararlı yağ kütlesi olanlara kıyasla, on beş kat yüksek kan eritritolü mevcuttur. Yani tatlandırıcılarda sıkça kullanılan eritritol aynı zamanda bir kilo alma belirtecidir. Araştırmacılara göre, "Daha önceden bilinmeyen glikozun eritritole metabolizması ve eritritol ile ağırlık artışı birleşmesi göz önüne alındığında, bu yolun kilo verme riskine katkıda bulunup bulunamayacağının anlaşılması için daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır."

Medikaynak Referanslar

Hootman KC, et al. Erythritol is a pentose-phosphate pathway metabolite and associated with adiposity gain in young adults. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2017; 201620079 DOI: 10.1073/pnas.1620079114

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler