Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yaklaşık sekiz kişiden birinin doğuma kadar hayatta kalamayan bir embriyo ikizi vardır ve gelecekte yanaktan alınan basit bir sürüntü bu grupta olup olmadığınızı ortaya çıkarabilmektedir.

Hollanda, VU Amsterdam'dan Jenny van Dongen ve meslektaşları, tek yumurta ikizlerinin DNA'larında epigenetik değişiklikler olarak bilinen ve ikiz embriyosu olmayan insanlarda görülmeyen karakteristik bir değişiklik paterni taşıdığını bulmuşlardır. Bu varyasyonlar hamileliğin erken döneminde meydana gelmekte ve yetişkinliğe kadar sürmektedir.

Epigenetik değişiklikler, genleri açık veya kapalı tutmaya yardımcı olan DNA'nın kimyasal modifikasyonlarıdır. Erken gebelikte embriyolar, farklı hücrelerin vücudun çeşitli bölümleri haline gelmesini programlamak için bu tür değişikliklerden geçmektedir.

Van Dongen, çoğul gebeliklerde bu sürecin farklı şekilde işe yarayıp yaramayacağını merak etmiştir. Dünya çapında yaklaşık 100 doğumdan biri ikizlerden oluşuyor, ancak çalışmalar insanların yüzde 12'sinin hamilelik sırasında bir noktada hayatta kalamayan ikiz embriyoya sahip olabileceğini öne sürmektedir. Buna kayıp ikiz sendromu denilebilse de görünür kalıntılar olabilmektedir.

Araştırmacılar, DNA örnekleri almak için kan örnekleri veya yanak sürüntüleri alınmış İngiltere, Avustralya, Hollanda ve Finlandiya'dan ikizlerin mevcut dört epigenetik çalışmasına baktılar. Tek yumurta ikizlerinde tek doğumlara kıyasla epigenetik paternin farklı olduğu 834 DNA alanı buldular.

Çok erken dönemde bir embriyo ikiye bölündüğünde, tek yumurta ikizleri oluşur, çünkü hücreler birbirine yapışamaz. Bu çalışmada bulunan bazı epigenetik değişikliklerin, hücre yapışmasında rol oynayan genleri etkilediği saptanmıştır. Van Dongen, Hücrelerin bölünmesine neden olan bir mekanizma tanımlamış olabiliriz" diyerek "Bu değişikliklerin hücreler ayrıldıktan sonra ortaya çıkması da mümkün. yorumlarını yapmıştır.

Van Dongen, gelişmelerle, bir zamanlar ikiz embriyonunuz olup olmadığını belirlemek için genetik bir test oluşturmanın mümkün olması gerektiğini söylüyor. Van Dongen, araştırmayı ticarileştirmek isteyen tüm şirketlerin testin doğruluğunu artırması gerektiğini söylüyor; örneğin, birinin hamilelik sırasında bir noktada tek yumurta ikiz embriyosu olsaydı, mevcut testin o zamanda yüzde 70'inde pozitif olacağını söylüyor. Dahası, bu çalışmaya dayanan herhangi bir test, aynı yumurta ikizi olmayan embriyosu olan insanları saptayamamakta.

İngiltere, Edinburgh Üniversitesi'nden Richard Meehan, Daha fazla veri elde ettikçe bağlantının devam edip etmeyeceğini henüz bilmiyoruz, ancak bu başlamak için çok ilginç bir yol" diyor.

Medikaynak Referanslar

Nature Communications, 'Genetics: Epigenetic signature specific to identical twins identified' , September 29, 2021. DOI: 10.1038/s41467-021-25583-7

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler