Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bazı insanlar süngerdeki, İsviçre peynirindeki veya tohum kabuklarındaki deliklere karşı visseral korkuya benzer bir reaksiyona sahiptir. Tripofobi olarak bilinen bu tepki günümüzde giderek yaygınlaşıyor, ancak bu durum göründüğü gibi değildir. Tıbbi ders kitaplarında bu durum hakkında çok fazla şey yoktur, ancak deliklerden korkma konusunda çevrimiçi olarak birçok bilgi bulabilirsiniz. Sizi test ve teşhis ettiğini iddia eden sünger resimlerine ve delikli çiçek başlarına dikkatle bakmanızı isteyen test sayfalarını götüren bağlantıları takip edebilirsiniz. Ancak web'deki birçok bilgi gibi, durumun açıklamaları yanıltıcıdır. "Trypophobia gerçekten deliklere kadar düşmemiştir veya bu bir korku değildir. Aslına bakılırsa bu bir fobi bile olmayabilir, çünkü yeni araştırmalar bu durumun tiksinti tarafından tetiklendiğini gösteriyor. Yani, korkudan daha çok nefretle ilgilidir. Bu konuda, güvenilir veriler ve rakamlar bulmak zordur, ancak bazı araştırmacılar vakalarda bir artış göreceğimize inanmaktadır.

Tripofobi Muamması

Tripofobi ile ilgili bir muamma da, insanları rahatsız eden desenli nesnelerin ve resimlerin aslında belirgin bir tehdit taşımadığıdır. Fobiler genellikle öğrenilmiş bir davranış olarak açıklanır. Örneğin, çocukken ısırılmak, yaşam boyu köpek korkusuna neden olabilir. Ancak tripofobiye sahip kişilerin, petek veya delikli çikolata konusunda endişe verici kötü bir deneyim yaşamış olmaları muhtemel değildir. Tüm fobilerin öğrenilmediği ve hemofobi gibi bazılarının daha doğuştan sahip olunduğu doğrudur. Ancak zararsız senaryoların ve nesnelerin bu kadar abartılı bir korkunun temelini oluşturması daha az olasıdır. Ne yazık ki şimdilik, tripofobisi olan insanlar için kolay bir çözüm yok gibi görünüyor. Korkular ve endişeler, ilaç veya bilişsel davranış terapisi ile tedavi edilebilirken tiksinme tepkilerinin değişmesi daha zordur. Bazı durumlarda, ilaç tedavisi ve terapi, bireyin endişesinin ve uykusuzluğunun bir kısmını hafifletebilir. Ancak, bu bireye genel anksiyete bozukluğu teşhisi konulursa bu kişinin durumu daha karmaşık hale gelebilir. Gerçek bir fobi ya da değil, belirli kalıplara aşırı aktif bir tiksinti tepkisi birçok insan için bir sorun teşkil etmektedir. Bu konu göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bu yıl Çin'de yapılan bir araştırma, tripofobinin genç şehir sakinleri arasında daha yaygın olduğunu gösterdi. Araştırmacılara göre, bunun sebebi içinde bulunduğumuz çoğu görsel ortamımızın geçmişe nazaran çok daha stresli olmasıdır.

Medikaynak Referanslar

Trypophobia: Why a fear of holes is real – and may be on the rise. NewScientist Magazine issue 3265 , published 18 January 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler