Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Yapılan yeni bir çalışma, yiyecekleri sağlıklı veya sağlıksız olarak etiketlemeyle gelen yüklü çağrışımlar tarafından önyargılı olmadan insanlara ideal bir atıştırmalığın nasıl göründüğüne dair fikir vermektedir. Çok sayıda çalışma, bir tüketicinin kalori alımının çoğunun, atıştırma sırasında tüketilen kalorilerden kaynaklandığı ve günümüzün obezite krizinde önemli bir rol oynadığı sonucuna varmıştır. Araştırmacılar özellikle son birkaç aydır insanların salgınla baş etmek, teselli ve güç aradıkları için yaygın olan atıştırmalık eğiliminde olduklarını ve insanları daha sağlıklı atıştırmak için desteklemenin yollarını bulmaya giderek daha fazla önem verildiğini belirtmişlerdir. Bu amaçla, Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip, tüketicinin ütopik atıştırmalık olarak gördüğü şeyi daha iyi anlamak için yola çıktıklarını belirmişlerdir. Araştırmacılar ideal atıştırmalık kavramlarını oluşturarak ideal bir atıştırmalığın nasıl olması gerektiğini daha iyi anlamayı hedeflediklerini bildirmişlerdir. Ekip bu şekilde, insanların çekici bir atıştırmalık hakkında ne düşündüklerine, atıştırmalıkların algılanan sağlıklılığı hakkındaki önyargılarla kirletmeden daha fazla ışık tutacaklarını ve bunlara ek olarak, insanların ideal atıştırmalık konseptlerini sağlıklı ve sağlıksız atıştırmalıklar kavramlarıyla karşılaştıracaklarını belirtmişlerdir. Ekip, elde edilen sonuçların, ideal atıştırmalık konseptleri hesaba katılarak aynı zamanda sağlıklı beslenme kurallarına bağlı kalarak sağlıklı ve çekici atıştırmalık yiyeceklerin tasarımı için bir başlangıç noktası olarak kullanılabileceğini ifade etmişlerdir.

Yapılan çalışmada halka açık yerlerden, yerel liselerden, üniversite kampüslerinden ve sosyal medya aracılığıyla işe alınan 18-81 yaş aralığındaki katılımcılardan, hareket halindeyken ideal atıştırmalıklarının tanımlanması istenmiştir. Ayrıca, atıştırmalıkları 1'den (çok sağlıksız) 5'e (çok sağlıklı) sağlıklılık açısından derecelendirmeleri ve sağlıklı veya sağlıksız bir atıştırmalık düşünürken akıllarına gelen üç kelimeyi vermeleri istenmiştir. Appetite'ın Eylül 2020 sayısında yayınlanacak olan çalışmaya göre, ideal atıştırmalık basit ve anlaşılır bir kavram olmadığı, farklı duyusal deneyimler için izin vermesi gereken bir dizi kendine özgü kavramlarla sınırlandırılmış.

İdeal bir atıştırmanın lezzetli olması

Günümüz tüketicisi, kişisel tercihlerine uyan duyusal özelliklere sahip sağlıklı bir atıştırmalık istemektedir. Çalışma, sağlıksız atıştırma davranışının, bilinçli olarak sağlıksız yemek yeme niyetinden ziyade alışkanlık gücünden kaynaklandığını göstermiştir. Aynı zamanda, tatlı, tuzlu ve yağ gibi yüksek kalorili özelliklerin tadı temsil ettiğini öne süren pazarlama mesajlarıyla beslenen günümüzün obezojenik ortamı tarafından da desteklenmiştir. Giderek artan sayıda tüketici daha sağlıklı atıştırmalıklar istediklerini söylerken, çoğunluk hala tadı ana satın alma motivasyonu olarak görmektedir. Örneğin, sağlıklı bir çikolata olan ahududu protein barından numune almaları istenen tüketiciler, tükettikten sonra daha az tokluk bildirmişlerdir. Ayrıca, lezzetli olarak sunulduğu zamana kıyasla bardan daha fazla yediler. Araştırmacılar sadece sağlıklı bir bar tercihi düşünenler onu yedikten sonra daha aç hissetmelerine karşın barları kendileri seçtiklerinde bu etkinin gözlemlenmediğini belirtmişlerdir. Özerklikten ziyade empoze edilen sağlıklı seçimler üzerine benzer gözlemler yapılmış ve bu da insanların sağlık yönlerine odaklandıklarında tüketimden daha az zevk alma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, sağlıksız ile lezzet arasındaki ilişki evrensel değildir. Fransız tüketiciler arasında 2013 yılında yapılan bir araştırma, sağlıksız yiyeceklerin kötü tatla ilişkilendirilmesinin ve sağlıklı yiyeceklerin lezzetli olarak algılanmasının tam tersini ortaya çıkarmıştır. Yapılan bu çalışma, ideal bir atıştırmanın lezzetli olması gerektiğini, ancak lezzetli olmanın sağlıksız anlamına gelmediğini göstermiştir. Araştırmacılar aynı zamanda sağlıklı atıştırmalıklara atfedilen bir gerçeklik olduğunu belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Gill Hyslop, Study: What does the consumer consider to be the ‘utopian’ snack?, Foodnavigator, 18 September 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler