Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çığır açan yeni bir matematiksel model, NASA'nın uzay uçuşu gıdalarındaki vitamin bozulmasını tahmin etmesine yardımcı olacak ve astronotların besin açısından zengin diyetlerinin yakıt olarak kalmasını sağlayacak. Bu kullanıcı dostu araç, ABD uzay ajansının uzay uçuşu gıdalarında zaman içinde vitaminlerin bozulmasını tahmin etmesine yardımcı olmak ve daha doğru, etkili bir şekilde Yeniden teçhizatlı yolculuk planlamak için yaklaşık bir milyon dolara (982,685 $) hibe verildikten sonra Amherst Massachusetts Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından NASA için geliştirilmiştir. Çalışmanın kıdemli yazarı olan Profesör Hang Xiao, NASA'nın sahip olduğu soruları ve endişeleri doğrudan yanıtlamak için literatürde herhangi bir bilginin olamadığını ve çalışmalarında matematiksel modeli eğitmek ve modelin ne kadar öngörücü, güvenilir olacağını belirlemek için gerçek zamanlı, gerçek hayat verilerini kullandıklarını ifade etti. Food Chemistry dergisinde yazan Xiao ve meslektaşları, astronotların Uluslararası Uzay İstasyonunda kullanılan tam NASA tariflerine, termal işleme ve depolama özelliklerine göre özenle hazırladıkları ve 3.000 artı torba uzay gıdasını nasıl sakladıklarını açıklamışlardır. Xiao, geliştirdikleri modelin, NASA’nın astronotlara takviyelerin kullanımına başvurmadan ihtiyaç duydukları beslenmeyi sağlayacak olan 'yüksek hassasiyet' ile zaman içinde vitamin bozulmasını tahmin edebildiğini belirtmiştir. UMass Amherst gıda bilimi Ph.D. Öğrenim süresi boyunca öğrenci ve baş yazar olan Timothy Goulette, modelin kanıtlanmasının, bu ölçülen değerleri iki yıllık depolamadan, 12 ay önce tahmin edilenle karşılaştırmak kadar basit olduğunu ifade etmiştir.

NASA’nın Mars'a Yönelik Planladığı İlk İnsan Misyonunu için Yeni Modelleme Aracı Özellikle Önemli

Ekip tarafından yapılan çalışmalar ilk kez üç mürettebat menü seçeneğinde olan kahverengi pirinç, bezelye çorbası ve sığır eti brisket tiaminin (B1 vitamini) iki yılda nasıl bozulduğunu göstermiştir. Xiao, 20°C'de depolanan kahverengi pirinç ve bezelye çorbasının tiamin bozulmasına karşı direnç gösterdiğini, ancak sığır eti etindeki tiaminin çok daha az kararlı olduğunu ve iki yıl sonra vitaminin sadece %3'ünü koruduğunu bunun da oldukça şaşırtıcı olduğunu belirtmiştir. Araştırma ekibi, sığır etinde şaşırtıcı derecede daha yüksek olan vitamin bozulması oranının, termal işlem sırasında veya zaman içinde yağın lipit oksidasyonu ile ilişkili olabileceğini öne sürmüştür. Goulett, farklı gıdaların, tiamini az yada çok stabil hale getiren farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olduğunu ifade etmiştir.

Araştırmacılar, NASA’nın Mars'a yönelik ilk insan misyonunu planladığı için yeni modelleme aracının özellikle önemli olacağını belirttiler. Goulette, en uzun süreli görevlerinde, yiyeceklerinin besin içeriğini anlama ihtiyacının çok önemli olduğunu ve NASA’nın, belirli bir yiyeceğin vitamin içeriğini makul sıcaklıkta herhangi bir zamanda hızlı ve doğru bir şekilde tahmin etmek için minimum miktarda veriyi kullanabileceğini belirtti. Ayrıca Goulette, aracın sadece vitaminler için değil aynı zamanda diğer biyolojik bileşikler ve çeşitli uygulamalar için de kullanılabileceğini sözlerine ekledi. Ekip ayrıca NASA'nın besinlerden doğal olarak besin almanın önemini vurguladığını belirtti. Xiao, daha iyi sağlık için bunun tercih edilir olduğunu ve giderek yapılan daha fazla araştırmanın, vücudunuzun bezelye çorbası gibi gerçek gıdalardan farklı bir vitamin hapı kullandığını gösterdiğini ifade etti. Goulette yaptığı açıklamaya bilinen yiyeceklerle beslenmenin sürdürülmesi, özellikle daha uzun görevlerde olan uzay mürettebatının fiziksel sağlıklarının ötesinde başka faydalarının da olduğunu eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Rocket fuel: Million-dollar maths tools will help NASA keep space food vitamin-rich, Nathan Gray, Food Chemistry, Nutraingredients, 20 March 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler