Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bağırsak mikrobiyomu sağlıklı bir yaşam için önemli bir rol oynar ve büyük ölçüde yediklerimize göre şekillenir. Sağlıklı bir bağırsak mikroflorası, hastalıklara yol açan patojen mikroplarla savaşan faydalı mikroplara ev sahipliği yapmanız anlamına gelmekte, antibiyotiklere dirençli mikroplara dahi etki ederek, enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bağırsaklardaki mikrobiyomların doğru bir dengede olması sindirim sistemimizi istilacı mikroplara karşı fiziksel bir bariyer olarak da korumaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin yanıt verme becerisini artırırken, enflamasyon ile baş etme becerisini de iyileştirmektedir.

Dünyaya gelmeden çok önce, bağırsaklarımızda mikrobiyom gelişmeye başlar. Eskiden rahim ortamının steril olduğu düşünülürdü, ama artık biliyoruz ki bebeğin anne karnındaki yuvası bakteri ve mantarlarla doludur. Bebek anne karnındaki gelişimi sırasında devamlı bu mikrobiyomu yutmakta, doğum kanalından geçerkende daha da fazlasına maruz kalmaktadır. Anne sütü de mikrobiyom ihtiva etmektedir.

Gelişme döneminde kızların ve erkeklerin hızla salınan hormonları da bağırsak florasını büyük ölçüde farklılaştırmaktadır.

Yediklerimiz, içtiklerimiz ve hormonlarımızın etkisiyle şekillenen bağırsak mikrobiyomu statik değildir. Zaman içinde kötü beslenme alışkanlıkları ve antibiyotik kullanımı mikrobiyotayı önemli miktarda azaltabilir. Dolayısıyla mikrobiyal çeşitliliği korumanın ana unsuru yoğurt, kefir gibi fermente gıdalar, balıklar, bol lifli bakliyat, çeşitli sebze ve meyveleri ihtiva eden bir beslenmedir.

Yaşımız ilerledikçe, bağışıklık sisteminin dengesini tutturmak ve hastalıklarla mücadele etmek için bağırsak mikroflorası yetersiz hale gelmektedir. Bu da enflamasyonların zararlı etkilerinin gitgide artması anlamına gelmektedir.

Tam tersine, yaşlılık dönemini sağlıklı geçiren kişilerin bağırsak florası envai çeşit mikroorganizmalardan oluşmaktadır. Çeşitlilik gösteren bir bağırsak mikroflorası ile sağlıklı yaşlanma arasında bir bağlantı mevcuttur. Çünkü bu dengeli mikroflora, bağışıklık sistemimizin fonksiyonlarını düzenleyerek enflamasyon süreciyle baş edebilme becerimizi artırmaktadır. Dolayısıyla, bağırsak mikrofloramızı sık sık değiştirerek ömrümüzü uzatabiliriz. Çeşitli mikroorganizmaları içeren bir mikrobiyota hem sağlıklı yaşamın hem de sağlıklı yaşlanmanın sırrıdır ve probiyotikler, prebiyotikler ve fermente gıdaların yer aldığı sağlıklı bir beslenme ile desteklenmelidir.

Probiyotikler canlı mikroplar ihtiva eden takviye gıdalardır. En yaygın probiyotik takviyeler, sütte doğal olarak bulunan Lactobacillus veya memeli bağırsak mikrobiyomunun ana bileşeni olan Bifidobacterium’u ihtiva etmektedir. Sindirim sistemi hastalıkları ve alerji gibi rahatsızlıkların tedavisinde probiyotik takviyeleri yardımcı olabilir.

Prebiyotikler ise iyi mikropları besleyen lif takviyeleridir. İnülin, beta-glukan, frukto-oligosakkarid, galakto-oligosakkarid gibi çeşitleri vardır. İyi bakteri seviyelerini artıran besinsel bir lif olan inulin isimli prebiyotik ile zenginleştirilmiş bir beslenmenin bağırsak mikroflorasını düzenleyerek sağlıklı yaşlanmayı sağladığı farelerde yapılan çalışmalarda ortaya koyulmuştur.

Genç farelerin bağırsak mikroplarının yaşlı bireylere fekal olarak nakledildiği bir başka çalışmada, bu sağlıklı etkiler yaşlanan farelerin beyinlerinde de gözlenmiş, beynin bellek ve stres yanıtları ile ilgili önemli bir bölgesi olan hipokampusta büyük biyolojik değişiklikler oluşmuştu. Yaşlı farelerin öğrenme ve hatırlama becerilerinde kayda değer gelişmeler gözlenmişti. Bu bulgulara göre mikrobiyota sağlıklı beyin için de çok önemlidir.

Bu çalışmalar, yaşlanmayı tersine çevirmek, genç ve sağlıklı bir beyne kavuşmak için optimum bağırsak sağlığı ve bağışıklığı destekleyecek mikrobiyota hedefli girişimlerin önemine işaret etmektedir.

Belki de uzun yaşamın sırrı vücudumuzda değil, bağırsaklarımızdaki mikroflorada gizlidir ve yaşlanma sürecini tersine çevirmenin yolu da yine bağırsaklardan geçmektedir. Elbette yaşlanmayı etkileyen çok sayıda faktör vardır ve doğru mikrofloranın bir gençlik iksiri olma ihtimali düşüktür. Bununla birlikte, bağırsak mikrofloramızı dengeli tutmak, sağlıklı yıllarımızı artırarak canımıza can, ömrümüze ömür katabilir.

Medikaynak Referanslar

Anderson, S. (2021) Secrets of a long and healthy life reside in your gut microbiome, New Scientist. Available at: https://www.newscientist.com/article/mg25133540-700-secrets-of-a-long-and-healthy-life-reside-in-your-gut-microbiome/ (Accessed: 4 October 2021).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler