Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Psikiyatrik bozuklukların nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Şimdi, çok çeşitli erken başlayan psikiyatrik sorunların (depresyon, anksiyete ve bağımlılıklardan disleksi, bulimia ve DEHB'ye kadar) büyük ölçüde sadece üç faktörün kombinasyonundan kaynaklanabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Birincisi biyolojik olan beynin dopamin ödül yolundaki bireysel değişkenliktir, sosyal olan ikincisi erken çocukluk ihmali veya istismarının önemli rolüne işaret eder, mizaçla ve özellikle dürtüsellik ve duyguları kontrol etmekte zorluk çekme eğilimleriyle ilgili olan üçüncüsü ise psikolojiktir. Bu bulgular hem çok çeşitli psikiyatrik bozuklukların nedenlerini hem de erken müdahale çabalarında hedeflenmeye değer özellikleri anlamamızda etkilidir.

Nöropsikofarmakoloji’de yayınlanan yeni bir çalışmanın kıdemli yazarı ve Mcgill'in psikiyatri bölümünde profesör Marco Leyton, "Yakın zamana kadar psikiyatrik bozuklukların, kendine özgü nedenleri olan ayrı hastalıkları yansıttığı düşünülüyordu. Bu araştırma da bunun yerine erken başlangıçlı bozuklukların çoğunun büyük ölçüde, az sayıda biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörün farklı belirtilerini yansıttığını öne sürmektedir." demiştir.

Üç temel faktörü birleştiren ilk çalışma: mizaç, travma ve dopamin

Daha önceki araştırmalar, izolasyonun üç faktöründen her birinin psikiyatrik bozuklukların gelişimi üzerinde az da olsa etkileri olduğunu ileri sürmüştür. Buna karşılık, bu yeni çalışmanın yazarları, her üç faktörü birlikte inceleme şansına sahipti. Jean Séguin (Université de Montréal) ve Michel Boivin (Université Laval) tarafından doğumdan beri takip edilen Montreal veya Quebec City bölgelerinde yaşayan 30’u kadın ve 22’si erkek, elli iki gence dopamin ödül yolunun özelliklerini ölçen PET ve MR yapıldı. Bu özellikler daha sonra mizaç özellikleri ve erken yaşam sıkıntılarının geçmişleri hakkındaki bilgilerle birleştirilmiştir.

Yaklaşımın yüksek doğruluk ve potansiyel öngörü değeri

Çarpıcı bir şekilde, sadece bu üç faktörün kombinasyonu, katılımcıların geçmişte ya da çalışmanın üç yıllık takip süresinde zihinsel sağlık sorunları yaşadıklarını%90'ın üzerinde doğrulukla öngörmüştür. Gerçekten de, sonuçlar çok yeni ve potansiyel olarak çok önemli olduğundan, Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (KSAE) örneklem büyüklüğünü iki katına çıkarmak ve katılımcıları 20'li yaşların ortalarına kadar takip etmek için iki milyon dolar daha sağladı. Mcgill'in Sinirbilim alanındaki entegre programında yüksek lisans öğrencisi olan makalenin ilk yazarı Maisha Iqbal, "Sonuçların hem daha büyük hem de etnik açıdan daha çeşitli gruplarda çoğaltılması gerekiyor. Çoğaltılırsa, araştırmamız akıl hastalıkları hakkında düşünme biçimimizi değiştirebilir." diye vurgulamıştır.

Medikaynak Referanslar

Maisha Iqbal, Sylvia Maria Leonarda Cox, Natalia Jaworska, Maria Tippler, Natalie Castellanos-Ryan, Sophie Parent, Alain Dagher, Frank Vitaro, Mara R. Brendgen, Michel Boivin, Robert O. Pihl, Sylvana M. Côté, Richard E. Tremblay, Jean R. Séguin, Marco Leyton. A three-factor model of common early onset psychiatric disorders: temperament, adversity, and dopamine. Neuropsychopharmacology, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler