Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tip 1 diyabet hastalığında pankreasın insülin üreten beta hücrelerine bağışıklık hücreleri saldırır ve kan şekeri düzeyinde belirgin dalgalanmalara yol açar. Standart tedavi yaşam boyu günlük insülin kullanımıdır ancak pankreasa kaybedilen beta hücrelerinin transplantasyonu da bir tedavi seçeneğidir. Transplantasyon tedavisinde hastaların ömür boyu bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanması gerekir.

Massachusetts General Hospital (MGH) ve Harvard Tıp Fakültesinden bir ekip, Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Missouri Üniversitesi'ndeki araştırmacılarla beta hücresi adacıklarına karıştırıldığında transplantasyon sonrası reddi önleyen yeni bir biyolojik materyal geliştirmek için birlikte çalıştı.

MGH'de yürütülen ve Science Advances dergisinde yayınlanan klinik öncesi çalışmada araştırmacılar bağışıklık toleransını destekleyen ve mikrojel boncukların yüzeyine bağlanan SA-FasL adlı yeni bir proteini içeren biyolojik materyali primat modelinde test etti. Materyal adacıklarla karıştırıldı ve daha sonra omentum ile oluşturulan biyomühendislik ürünü bir keseye nakledildi. Transplantasyondan sonra hayvanlara üç ay boyunca tek bir antirejeksiyon ilacı verildi.

Baş yazar Ji Lei, MBA, 'Lokal olarak immün yanıtın engellendiği bir ortam yaratma stratejimiz adacıkların hayatta kalmasını ve tüm diyabetik primatlarda altı aylık bir çalışma süresi boyunca kan şekeri kontrolünü sağladı. Yaklaşımımızın immünsüpresyon yapılmaksızın altı aydan çok daha uzun süre işe yarayacağına ve diyabeti kontrol edeceğine inanıyoruz, çünkü çalışmanın sonunda nakledilen dokunun çıkarılması tüm hayvanların hemen diyabetik duruma dönmesine neden oldu' dedi.

Mevcut uygulama olan karaciğere nakil yerine omentum kullanılmasının avantajını belirten Lei ' Omentum, diyabet tedavisindeki nakil için daha güvenli bir yer; kök hücre kaynaklı beta hücreleri ve biyomühendislik hücreleri için özellikle uygun olabilir' diye ekledi.

Ortak yazar Dr. James F. Markmann primat modelinin uygun bir klinik öncesi hayvan modeli olduğunu vurguluyor ve 'Bu lokal immünomodülatör strateji uzun süreli immünsüpresyon olmadan başarılı oldu ve tip 1 diyabet hastalarında uygulanma potansiyeli taşıyor' dedi.

Araştırmacılar çalışma sonuçlarına göre bir klinik araştırma yapmayı planlanıyor.

Medikaynak Referanslar

Novel biomaterial prevents rejection of transplants for type 1 diabetes: Clinical trial is planned based on results from preclinical study.. ScienceDaily, May 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler