Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
ÜYE OLUN / GİRİŞ YAPIN Medikaynak Icon
Medikaynak Rxmediapharma

Araştırmacılar, akciğerlerdeki hastalıklı hücreler arasında gerçekleşen etkileşimlerinin anlaşılmasıyla, hastalık sürecindeki önemli adımları engellemek için hedefe yönelik tedaviler geliştirebileceğini düşünüyorlar. Akciğerler, 30 ila 40 farklı tipte hücreden oluşuyor. Hastalık durumunda, bu hücreler değişebiliyor. Yeni hücreler içeri girebiliyor ve yerleşik hücreler üzerinde değişiklik yapabiliyor.

İdiyopatik pulmoner fibrozis (IPF), bilinmeyen nedenlerle akciğerlerde fibrozis ve skarlaşmanın geliştiği bir bozukluktur. Pulmoner Fibrozis Vakfına göre, 132.000 ila 200.000 Amerikalıda IPF mevcut ve her yıl 50.000 yeni vaka teşhis ediliyor. Hastalıktan her yıl 40.000 kişi ölüyor. Kaminski ve laboratuvar ekibi, IPF araştırmalarında yeni bir adım atmaya hazırlanıyorlar ve araştırmacılar üç şirket ortaklığı olan Three Lakes Partnerstan yaklaşık 1 milyon dolarlık bir destek aldılar. Misyonu IPF araştırmalarındaki ilerlemeyi hızlandırmak olan kurum, karısını 2015 yılında IPF nedeniyle kaybeden yardımsever Thomas Hurvis tarafından kuruldu.

Kaminski ve ekibi, tek-hücre transkriptomikleri kullanarak, IPF ve diğer akciğer hastalıklarından etkilenen 100den fazla donör akciğerindeki her hücrenin RNAsını sekanslamayı amaçlayan bir proje yapıyor.' Bostondaki Brigham ve Kadın Hastanesinde doktor ve Harvard Medical Schoolda akciğer ve yoğun bakım profesörü olan Ivan O. Rosas, devam eden işbirliğinin bir parçası olarak bu araştırma için gerekli desteği veriyor. RNA, DNA dizisinin bir transkriptini içerir ve gen ekspresyonunu etkiler. Tüm transkriptomun analizi, belirli zamanlarda hangi genlerin aktifleştiğini ortaya çıkarabilir ve böylelikle eğer bu genler hastalık ile ilişkilendirilirse bunlar deaktive edilebilir.

İPF Tedavisi için Yeni Bir Umut

Three Lakesten gelen katkıyla, projenin kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Kaminski, 3- 4 ay içinde, akciğerdeki hücre popülasyonlarının fibrozis ve skarlaşma sırasında nasıl değiştiğini belirleyen " IPF Hücre Atlası nın oluşturulacağını umuyor. Kaminski’nin ekibi, biyolojik dokuları ve toplu doku kullanarak yeni ilaç hedeflerini tanımlamak için yüksek verimli genom ölçeğindeki transkript profilleme uygulamasına liderlik ediyor. Kaminski, bölümünün Precision Pulmonary Medicine (P2MED) Merkezinde gerçekleştirilecek tüm transkriptom tek hücre sekanslamasının, IPFnin anlayışını ve yönetimini önemli ölçüde değiştireceğini tahmin ediyor.

Kaminski yeni araştırmasının, fibrotik akciğerdeki her hücrede anormal yolakları ayrıntılı olarak tanımlayacağını ve bu yolakları düzeltmek için tedavilerin geliştirilmesine yol açabileceğini söylüyor. Ayrıca, her hastada hangi yolakların aktive edildiğini gösteren biyolojik belirteçlerin tanımlanmasına olanak tanıyarak, hassas tıbbın ortaya çıkmakta olan alanını oluşturan hedeflenmiş bireyselleştirilmiş tedavilerin geliştirilmesini sağlayacağına inanıyor.

Medikaynak Referanslar

Devastating disease of the lung is a new research gift’s focus, Medicine@Yale July 2018

+ Tüm Referansları Göster