Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

MS, İngiltere genelinde 100.000 kişiyi etkileyen önemli bir hastalıktır. Tanısı oldukça zordur çünkü kişiden kişiye değişim gösteren semptomlara sahiptir ve hastalık farklı kişilerde farklı oranlarda ilerlemektedir.

İngiltere Nottingham merkezli araştırmacılar MS lezyonu ile MS’de bulunan diğer bulguları birbirinden ayırabilen yeni bir tekniği test ettiler. T2 ağırlıklı yeni bir tarama yöntemi kullandılar. Çalışma geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

MS lezyonlarında tipik olarak lezyonun ortasında bir santral ven bulunmaktayken diğer lezyonlarda bu damar görülmüyor. Bunu yüksek teslalı MR kullanarak görüntülemek mümkün olsa da düşük teslalı MR kullanıldığı zaman bu ayrıntı gözden kaçabiliyor. Bu çalışmada araştırıcılar rutin pratikte kullandıkları MR cihazları ile santral veni tespit etmeye çalışarak MS ve MS olmayan lezyonları birbirinden ayırmaya çalıştılar.

Çalışmaya nöroloji polikliniğine başvuran toplam 40 hasta dahil edildi. İlk taramalar MS hastası olduğu biline 10 hasta ve MS olmadığı bilinen 10 hasta üzerinde uygulandı. Bu taramalar körleme bir tasarımla yapıldı. Aynı şekilde körleme olarak 20 kişilik bir validasyon grubunda da taramalar yapıldı (13 MS hastası, 7 MS olmayan hasta)

Bu çalışma kohortuna dahil olan MS hastalarının tamamında santral ven, toplam lezyonların %45’inden fazlasında mevcuttu. MS hastası olmayanlarda ise bu oran %45’in altındaydı. Bu tanısal kurallar uygulandığı zaman çalışmaya kör bir gözlemci tarafından 2 dakikadan kısa bir süre içinde hastalar MS veya MS değil olarak doğru bir şekilde gruplandılar.

Bu çalışmanın sonucu çok önemli çünkü MS kliniklerine, MS şüphesiyle gönderilen hastaların sadece yarısından azında gerçekten MS tanısı konuluyor. Araştırmacılar şimdi gerçekten tanısı zorlu vakalarda ve diğer illeri de kapsayacak şekilde çalışmayı genişletiyorlar.

Medikaynak Referanslar

 N. Mistry et al. Imaging central veins in brain lesions with 3-T T2*-weighted magnetic resonance imaging differentiates multiple sclerosis from microangiopathic brain lesions. Multiple Sclerosis Journal, 2015; DOI: 10.1177/1352458515616700

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler