Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Son yıllarda oluşan artan miktardaki kanıt, bakteriyel ve viral enfeksiyonların yol açtığı bağışıklık sistemi aktivasyonunun pek çok beyin bozukluğunda önemli rol oynayabileceğini göstermektedir. Laboratuvar hayvanları üzerinde daha önce yapılmış olan araştırmalar, doğum öncesi gelişim dönemlerinde immün aktivasyonun otizmin azalmış sosyal etkileşim, anormal iletişim ve artan tekrarlayan davranış gibi semptomlarına yol açabileceği tespit edilmiş olsa da, yeni bir çalışmada postnatal bağışıklık aktivasyonunun, otizm ve ilgili koşullarda sıklıkla görülen diğer belirtilere yol açıp açamayacağı araştırıldı.

İnsanlarda, otizm sıklıkla, uyku bozuklukları ve nöbetler gibi bazı eşlik eden tıbbi durumlarla ilişkilidir. Erken doğum sonrası bağışıklık sistemi aktivasyonunun bu tür etkilere neden olup olamayacağını belirlemek için, araştırmacılar, bir bakteri enfeksiyonuna benzer tablo yaratarak bağışıklık sisteminin geçici (1-3 günlük) aktivasyonuna neden olan bir kimyasal olan bir lipopolisakkarid (LPS) ile fareleri tedavi ettiler. LPS, tam dönem gebelikten sonra doğumdan 9 gün sonra farelere verildi. Farelere ayrıca, araştırmacılara uyku, kas hareketleri ve aktivite seviyeleri hakkında kesintisiz bir veri akışı sağlamaları için mikro verici yerleştirildi. Veri toplama, farelerde yetişkinliği temsil ettiği düşünülen bir zaman noktası olan 12 haftalık süre boyunca devam etti.

Uzun Dönem Takipte Anormal Bulgulara Rastlandı

Harvard Tıp Fakültesi'nde psikiyatri profesörü Carlezon ve ekibi, doğumdan kısa süre sonra geçici bağışıklık sistemi aktivasyonunun yetişkin farelerde iki ana bulgu ortaya çıkardığını keşfetti. İlk olarak, bağışıklık aktive edilmiş fareler yavaş dalga uykusunda daha çok zaman harcıyordu ki bu uyku evresi genellikle sistemik inflamasyonla ilişkilidir. İkincisi, farelerde anormal beyin dalgası aktivitesinde kısa süreli (2-3 saniye süren) hızlı artışlar görüldü. Bu olaylar, tam vücut nöbetleri eşlik etmeyen epilepsi benzeri bir beyin aktivitesi türü olan diken dalgası deşarjlarının (SWD) özelliklerini taşıyordu. SWD'ler gün boyunca gerçekleşmesine rağmen, farelerin uyuduğu dönemlerde çok daha yaygındı. Toplu halde, bu bulgular, erken gelişimin kritik dönemlerinde kısa bir süre bağışıklık sistemi aktivasyonunun bile beyinde uzun vadeli bir imza bırakabileceğini göstermektedir.

Carlezon'un araştırması hayvan modelleri üzerinde yoğunlaşırken, bulgularının insanlar için sonuçları var. Araştırmacılar farelerde erken gelişimsel immün aktivasyonun incelenmesinin bazı insan hastalıklarını teşhis etmek ve bunların nasıl geliştiğini anlamak için değerli olabileceğini düşünüyorlar. Yavaş dalga uykusunda kalıcı değişiklikler, bağışıklık ile ilişkili nöropsikiyatrik koşulları diğer nedenlerle ayırt etmeye yardımcı olabilecek bir biyolojik belirteç oluşturabilir. Bu arada, hem uykuda hem de uyanıklık sırasında epilepsi benzeri beyin aktivitesini anlamak gelişmiş otizm modellerini geliştirmede yararlı olabilir.

Medikaynak Referanslar

Missig G et al. Perinatal Immune Activation Produces Persistent Sleep Alterations and Epileptiform Activity in Male Mice. Neuropsychopharmacology, 2017; 43 (3): 482 DOI: 10.1038/npp.2017.243

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler