Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

1,1 milyar yetişkin nüfusuyla Güney Asya, erkekler daha sık olmakla birlikte çoğunlukla Hindistan'dan yaklaşık 170 milyon yetişkin sigara içicisine ve çok düşük oranda da sigara bırakma oranına sahip. Prabhat Jha liderliğinde yapılan analiz, Güney Asya ülkelerinde Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel tütün kontrolü sözleşmesinin uygulanmasını öneriyor. Buna göre yüksek tütün vergileri, sigara içilmeyen kamusal alanlar oluşturulması, uyarı etiketleri, kapsamlı reklam yasakları ve sigarayı bıraktırma desteği uygulanmalıdır.

Toronto'daki St. Michael Hastanesi'ndeki Global Sağlık Araştırmaları Merkezi Direktörü Dr. Jha'nın bir önceki araştırması, sigaradaki vergilerin artırılmasının, sigara içme oranlarını düşürmek ve gelecekteki sigara içicileri caydırmak için tek başına etkili bir müdahale olduğunu gösterdi. Kanada ve ABD'yi de içeren yüksek gelirli ülkelerden gelen kanıtların üstüne Çin'den gelen kanıtlar da eklenince, etkinin hızlı bir şekilde gerçekleştiğini gösteriyor. Sigara, bir kişinin ortalama yaşamından yaklaşık 10 yıl azaltır ancak 40 yaşına girmeden sigarayı bırakanlar bu kayıp yılların neredeyse tamamını geri alabilir.

Araştırmacılara göre, Güney Asya’daki sigara ve çiğneme tütünü fiyatı Batı'daki yüksek gelirli ülkelere kıyasla düşük olmasının nedeni tüketim vergilerinin çok düşük olmasıydı. Tütün vergilerinde yıllık artışlar enflasyon ve gelir artışı oranından daha düşük kalmakta ve bu nedenle sigaralar uygun fiyatlı kalmaktadır. Buna ek olarak, tek sigara satışı, Güney Asya'da yaygındır ve bu da vergi artışlarının etkinliğini azaltır. Araştırmacılara göre, Güney Asya ülkelerinin tütün reklamcılığının tamamen yasaklanması, tütün ürünlerine büyük resimsel uyarılar veya düz ambalajlama yapılması ve kamuya açık yerlerde sigaranın tamamen yasaklanması da dahil olmak üzere sigarayı kontrol etmek için fiyat harici en etkili müdahalelerin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Araştırmacılara göre, özellikle de daha pahalıdan daha ucuz markalara ikame edilmeyi azaltmak üzere tasarlanan tüketim vergilerinin üç katına çıkmasının, muhtemelen Güney Asya'daki sigara tüketimini en az üçte bir oranında azaltacaktır. Bu, 140 milyon genç ya da gelecekteki 35 yaşın altındaki sigara içme adayının ve yaklaşık 50 milyon sigara içicinin sigara içmemesini sağlayacak ve en az 25 milyon kişinin ölümünü engelleyecektir. 35 yaşın üstündeki 100 milyon sigara içicisinin üçte bir oranında azaltılmasının faydaları ise, sigarayı bırakma yaşlarına bağlıdır. Böyle bir azalma, çoğu 2050'den önce olacak şekilde yaklaşık 10-20 milyon ölümden kaçınılabilir.

Medikaynak Referanslar

Jha P, et al. Raising taxes key to accelerate tobacco control in South Asia. BMJ, 2017; j1176 DOI: 10.1136/bmj.j1176

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler