Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yüz maskeleri, COVID-19'un yayılmasını azaltmak için önemlidir, ancak takılması her zaman rahat değildir, bu nedenle bazı insanlar bunun yerine yüz kalkanı takmak gibi başka seçenekler ararlar.

Yine de büyük soru şu: Tek başına bir yüz siperi takmak COVID-19'un yayılmasını azaltır mı, yoksa yine de yüz siperi ile beraber bir yüz maskesi de takmanız gerekiyor mu?

Kalkanla bile hala maske takmanız gerekiyor.

Yüz siperleri, bir maskeden daha az sınırlı hissettirebilie ve diğer insanların yüzlerini görmenizi sağlar, bu rahatlatıcı olabilir (veya iletişim için dudak okumaya güveniyorsanız hayati öneme sahiptir). Ne yazık ki kalkanlar, maskelerle aynı korumayı sağlamaz.

Kalkanlar, bir kumaş yüz örtüsünün yaptığı gibi nefesinizdeki damlacıkları emmez. Sadece damlacıkların bir kısmını aşağı doğru saptırırlar. Yüz kalkanları alt kısımda açık olduğundan, bir kişinin nefesindeki mikropların havaya kaçma şansı vardır, bu tam olarak SARS-CoV-2'nin yayılma şeklidir. Bu nedenle uzmanlar, yüz maskesi yerine yüz kalkanı kullanılmasını önermiyor.

Yüz kalkanları gözlerinizi viral partiküllere maruz kalmaktan korur ve sizi yüzünüze dokunmaktan alıkoyabilir. Ve COVID-19 hastası olan birine bakmak gibi yüksek riskli bir durumdaysanız, maskeye ek olarak bir kalkan takmak ağız ve burun için ek bir koruma katmanı sağlayabilir.

Yüz siperi takmaya karar verirseniz, altına bir bez maske taktığınızdan emin olun. Ve plastiğin yüzeyine yapışan mikropları temizlemek için her kullanımdan sonra yüz siperini yıkayın.

Medikaynak Referanslar

https://blogs.webmd.com/public-health/20201104/do-you-need-to-wear-a-mask-with-a-face-shield

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler