Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yüz maskelerinin ne kadar koruyucu olduğu net olmasa da, bilim adamları ve politika yapıcılar insanları bunları kullanmaya çağırıyor. Bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü, yüz maskelerinin "el hijyeni uygulamaları gibi diğer temel önlemlerin ihmal edilmesine yol açabilecek yanlış bir güvenlik duygusu yaratabileceğinden" endişe duymaktadır.

Ama Bu Ne Sıklıkla Oluyor?

Cambridge Üniversitesi Davranış ve Sağlık Araştırma Birimi'nden Dr. Theresa Marteau liderliğindeki bir İngiliz ekibi, bu endişelerin gerçek olup olmadığını görmek için kanıtlara baktı.

"Risk telafisine baktılar, yani insanların rahat oldukları bir risk seviyesine sahip oldukları ve davranışlarını bu risk seviyesini sürdürmek için ayarladıkları zaman.

2.000'den fazla hane ile yayınlanan 22 çalışmanın gözden geçirilmesi, maske takmanın el yıkama sıklığını azaltmadığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, aslında iki çalışmada, maske takan gruplarda el yıkama oranlarının daha yüksek olduğunu buldu.

Ayrıca, üç gözlemsel çalışmada, araştırmacılar insanların maske takanlardan uzak durma eğiliminde olduklarını buldular, bu da yüz maskelerinin aslında fiziksel mesafeyi artırdığını gösteriyor. Ancak bu çalışmalar hakem tarafından gözden geçirilmedi ve kesin kabul edilmemelidir.

"Pek çok halk sağlığı kurumu, yüz maskesi takmanın SARS-CoV-2'nin yayılmasını azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna varıyor ve mevcut sınırlı kanıt, kullanımlarının el hijyeni üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını gösteriyor." dedi King's College London psikolojik tıp bölümünden araştırmacı Dr. James Rubin.

  1. Benzer İçerikler