Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İPF Semptomlarının Yönetimi

İPF’nin tedavisini sağlayabilen tıbbi tedaviler ve semptomları yönetmenize yardımcı olabilen başka tedaviler mevcuttur. İPF ya da tıbbi bakımınız hakkında sorularınız varsa kaygılarınızı doktorunuzla paylaşın.

  • İPF’nin tedavisine yönelik tedaviler:  İPF’nin tedavi edilmesi ve sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, hastalığın yönetiminde göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlardır. İPF tedavisi için mevcut olan seçenekler konusunda doktorunuzla konuşun. Sizin için doğru olan bir tedavi planına doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz.
  • Oksijen takviye tedavisi, hipoksemisi (kanda oksijen yetersizliği) olan İPF hastalarına yardımcı olabilir. Oksijen takviyesine “bağımlı” hale geleceğiniz konusunda kaygınız olmasın; oksijen bağımlılık yapmaz.

Rehabilitasyon, egzersiz ile eğitimin birlikte uygulanmasından oluşmakta ve İPF gibi kronik akciğer hastalığı olanlara çok yardımcı olabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon; nefes teknikleri, beslenme danışmanlığı ve duygusal destek sağlayarak size İPF ile daha iyi yaşamanın yollarını öğretir.

Pulmoner rehabilitasyon aktiviteleri aşağıdakileri içerebilir:

  • Egzersizler ve nefes egzersizleri
  • Anksiyete, stres ve depresyon yönetimi
  • Beslenme danışmanlığı
  • Hastalık eğitimi
  • Ek ilaçlar: İPF için özel olarak sunulan tedavilerin yanı sıra, İPF ile ilişkili semptomların ve diğer rahatsızlıkların yönetimine yardımcı olabilecek ilaçlar da mevcuttur. Doktorunuz, gastroözofageal reflü hastalığı, pulmoner hipertansiyon ya da uyku bozuklukları için tedavi önerebilir. Sizin için doğru olan bir tedavi planı belirlemek için tüm ilaçları ve tedavi seçeneklerini doktorunuzla konuşun.

İPF tedavi seçenekleri için tıklayınız

 

Referanslar :

  1. Ganesh Raghu et al, Am J Respir Crit Care Med Vol 183. pp 788–824, 2011
  2. Ryerson CJ, Berkeley J, Carrieri-Kohlman VL, Pantilat SZ, Landefeld CS, Collard HR (2011). "Depression and functional status are strongly associated with dyspnea in interstitial lung disease". Chest 139 (3): 609–616.
  3. Allen S, Raut S, Woollard J, Vassallo M (2005). "Low dose diamorphine reduces breathlessness without causing a fall in oxygen saturation in elderly patients with end-stage idiopathic pulmonary fibrosis". Palliat Med. 19 (2): 128–130.