Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon

Multipl Skleroz

Multipl skleroz beyin ve omurilikte inflamasyonun izlendiği bir nörolojik hastalıktır. MS'te hastalığa neden olan yanlış çalışan bağışıklık sistemi hücreleri, beyin ve omurilikteki hücrelerin (nöronların) sinir kılıflarının hasar görmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda nöronlar işlevlerini doğru şekilde yerine getirememektedir. Genç erişkinlerde travmatik olmayan nörolojik engelliliğin en yaygın nedeni MS’tir. Ortalama başlangıç yaşı 20 ila 40 yaş arasındadır. Erkeklere göre kadınlarda iki kat daha yaygındır. Geri döndürülemez engellilik klinik eşik değerine ulaştıktan sonra, tedaviden yarar sağlamak için geç olabilir. Erken dönem tedavi, erken akson disfonksiyonunun bazı etkilerini geri döndürebilir.

SEBEPLERİ

MS oldukça karmaşık bir hastalıktır ve birçok risk faktörü belirlenmiştir. Coğrafi faktörler, düşük D vitamini seviyesi, sigara kullanmak gibi çevresel faktörler; kadın cinsiyet, etnik köken ve aile öyküsü gibi genetik nedenler; EBV ve HHV-6 gibi viruslar MS’e neden olabilir.

BULGULAR VE SEMPTOMLAR

MS hastalarının büyük bölümünde görme disfonksiyonu oluşur ve optik nörit, birçok hastada ilk semptomdur. Düşük kontrastlı görme keskinliği testinde; Hastaların, nesneleri benzer renkteki düz veya gölgeli arka plandan ne kadar ayırt edebildiğine bakılır. Belli kontrast düzeylerinde, giderek küçülen harfleri hangi boyutta okuyabildikleri değerlendirilir. Multipl Skleroz’un bulguları insandan insana ve sinir sisteminde tutulum yerine göre değişmektedir. Bu nedenle hastalarda bir çok farklı semptom gözlenebilir. Bu semptomlar:

• Ataksi

• Babinski bulgusu: Ayak tabanı bir cisimle çizildiğinde baş parmakların yukarı doğru açılması

• Bulanık ya da çift görme, nistagmus

• Klonus:Belirli bir kas veya kas grubunda birbiri arkasına meydana gelen istem dışı kasılma ve gevşeme hareketleri ile belirgin durum

• Beceriksizlik

• Dizartri

• Duygu durumlarda kolayca değişebilme niteliği,

• Yorgunluk,

• Elde sinirlerdeki harabiyet nedeniyle kasların işlev yapamama hali ile karakterize paraliz,

• Hemiparezi,

• Hiperaktif derin tendon refleksleri (dizkapağı refleksi gibi),

• Parestezi: His kaybı, uyuşma ve karıncalanma hissi,

• Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma (inkontinans),

• Erkeklerde impotans,

• İnkoordinasyon (koordinasyon bozukluğu),

• Monoparezi: Sadece bir kol veya bir bacağı tutan felç,

• Denge kusuru ve baş dönmesi

TANI

Klinisyen, MS tanısı koyarken yer ve zaman yayılımı gösteren nörolojik hasarı saptamak amacıyla klinik ve laboratuvar değerlendirmelerini kullanmalıdır. Anamnezde Geçmiş ve güncel semptomların tanımı, doğum yeri, aile öyküsü ve ziyaret edilen ülkeler sorgulanmalıdır. Nörolojik muayenesinde; güç, refleksler, denge ve koordinasyon, görme ve diğer duyu testleri, zihinsel, duygusal ve dil fonksiyonları kontrol edilmelidir. Gerekli durumlarda ise Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), uyarılmış potansiyeller, BOS analizi veya kan testleri (diğer olası hastalıkları dışlamak için) yapılabilir. MS, diğer durumların elenmesiyle tanı alır; bu nedenle MS doğrulanmadan önce birçok test ve muayene yapılmalıdır. Hastada MS’i izlemenin birçok farklı yolu mevcuttur ancak biliş, görme ve fiziksel fonksiyon, progresyonun ölçülmesinde önemlidir. Rutin nörolojik muayeneler, MS tedavisinin etkililiğini ve hastalık progresyonunu değerlendirmeye yardımcı olabilir.

TEDAVİ

MS’in kesin tedavisi olmamakla birlikte tedaviler daha çok hastalığın progresyonunu yavaşlatma, atakları önlemek ve semptomları azaltmak için uygulanır. MS atağı tedavisinde kortikosteroidler veya plazmaferez uygulanır. Bulguları ve semptomları azaltmak için fizik tedavi ve kas gevşeticiler kullanılabilir. Tedavilerde genellikle hedeflenen ise hastalığın progresyonunu önlemeye yöneliktir.

Referanslar :

1- "NINDS Multiple Sclerosis Information Page".National Institute of Neurological Disorders and Stroke. November 19, 2015. Retrieved 6 March 2016.

2- Compston A, Coles A (October 2008). "Multiple sclerosis". Lancet 372 (9648): 1502–17.

 3- Compston A, Coles A (April 2002). "Multiple sclerosis". Lancet 359 (9313): 1221–31.

4- Murray ED, Buttner EA, Price BH (2012). "Depression and Psychosis in Neurological Practice". In Daroff R, Fenichel G, Jankovic J, Mazziotta J. Bradley's neurology in clinical practice.(6th ed.). Philadelphia, PA: Elsevier/Saunders.

5- Lublin FD, Reingold SC (April 1996). "Defining the clinical course of multiple sclerosis: results of an international survey". Neurology 46 (4): 907–11.

6- Kurtzke JF. J Neurovirol 2000;6(suppl 2):S134–S140

7- Munger KL, et al. JAMA 2006;296(23):2832–2838

8- Handel AE, et al. PLoS One 2011;6(1):e16149

9- Ramagopalan SV, et al. Lancet Neurol 2010;9(7):727–739

10- Robertson NP, et al. Brain 1996;119(Pt 2):449–555

11- Ascherio A, Munger KL. Ann Neurol 2007;61(4):288–299

12- Alenda R, et al. Eur J Neurol. 2014;21(8):1096–1101

13- Burton JM, O'Connor PW, Hohol M, Beyene J (12 December 2012). "Oral versus intravenous steroids for treatment of relapses in multiple sclerosis.". The Cochrane database of systematic reviews 12: CD006921.

14- The National Collaborating Centre for Chronic Conditions (2004). Multiple sclerosis : national clinical guideline for diagnosis and management in primary and secondary care(pdf). London: Royal College of Physicians. pp. 54–57.