Medikaynak Search
ÜYE OL ÜYE GİRİŞ
Medikaynak Menü
ÜYE OLUN / GİRİŞ YAPIN Medikaynak Icon
Medikaynak Rxmediapharma RxMediaPharma

Sık Sorulan Sorular

MS kimlerde görülür?

Herkeste MS gelişebilir ancak bazı modeller vardır. Erkeklerde olduğu gibi iki ila üç kat daha fazla kadında MS gelişir ve bu cinsiyet farkı son 50 yılda artmaktadır. Araştırmalar, genetik risk faktörlerinin MS gelişme riskini arttırdığını, ancak MS'in direkt olarak kalıtımsal olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığını göstermektedir. Düşük D vitamini ve sigara gibi çevresel faktörlerin MS riskini artırdığı gösterilmiştir. MS, Afrika kökenli Amerikalılar, Asyalılar ve Latin kökenli / Latin kökenli olanları da içeren etnik grupların çoğunda bulunur; ancak Kuzey Avrupa kökenli Kafkasyalılar arasında en yaygın olanıdır.

Kaç kişide MS var?

Dünya üzerinde 2.3 milyondan fazla insan MS'den etkileniyor. Türkiye’de ise 40 bin dolayında MS’li kişinin olduğu düşünülmektedir.

MS'in tipik belirtileri nelerdir?

MS MSS'de hasara neden olduğundan, neredeyse tüm fonksiyonlar olumsuz etkilenebilir. Bununla birlikte, en yaygın görülen semptomlar yorgunluk, görme bozuklukları ve hareketliliğe ilişkin zorluklardır.

MS semptomları önceden belirlenemez ve zaman içinde bir kişiden diğerine ve aynı kişide türüne ve ciddiyetine göre değişir. Belirtiler tamamen kaybolabilir, ortadan kalkabilir veya devam edebilir ve zamanla kötüleşebilir.

Belirtilere neden olan şey nedir?

MS belirtileri, bağışıklık sistemi MSS'de iltihap oluşturduğunda ortaya çıkar. Enflamatuar atak miyelin, sinir liflerini çevreleyen koruyucu izolasyon, oligodendrositler (CNS miyelini yapan hücreler) ve bazen de altta yatan sinir lifine hasar verir. Enflamasyonun yol açtığı hasar; haftalarca, aylarca ya da kalıcı semptomlarla sonuçlanan semptomlara neden olabilir.


 

MS her zaman felce neden olur mu?

Hayır. Dahası, MS'li kişilerin çoğunluğu ciddi şekilde özürlü olmaz. MS'e sahip insanların üçte ikisi, yürüyebiliyorlar, ancak bir kısmı baston veya koltuk değneği gibi bir yardıma ihtiyaç duyuyor.

MS ölümcül mü?

MS'li insanlar için ortalama ömür arttı. Bunun, tedavi ilerlemelerinden, iyileştirilmiş sağlık hizmetleri ve yaşam tarzı değişikliklerinden kaynaklandığına inanıyoruz. Bununla birlikte, son araştırmalar, MS'li kişilerin hastalık komplikasyonları veya diğer tıbbi koşullar nedeniyle genel nüfustan ortalama yedi yıl daha az yaşayabileceğini göstermektedir. Bu komplikasyonların birçoğu önlenebilir veya yönetilebilir. Genel sağlık ve sağlıklı yaşamlara dikkat edilmesi, kalp hastalığı ve felç gibi diğer tıbbi durumların, yaşam süresinin kısalmasına katkıda bulunma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Nadiren bazı durumlarda, hastalığın başlangıcından hızla ilerleyen ve ölümcül olabilen MS vakaları vardır.

MS bulaşıcı mı kalıtsal mı?

Hayır, MS bulaşıcı değildir veya doğrudan kalıtımsal değildir. Araştırmalar, genetik faktörlerin ve bazı çevresel faktörlerin, bazı bireyleri hastalığa karşı daha hassas hale getireceğini göstermektedir.

MS iyileştirilebilir mi?

Henüz değil. Yeni ilaçlar sayesinde artık MS'in seyrini "değiştirme" yinelemesi sayısını azaltarak ve özürlülüğün bir dereceye kadar ertelenmesini geciktirerek gösterildi. Buna ek olarak, birçok terapötik ve teknolojik gelişmeler, kişilerin belirtileri yönetmesine yardımcı oluyor. 

MS teşhisi neden çok zordur?

MS teşhisi zor bir süreç olabilir. MS'in erken dönemlerinde, semptomlar özgül olmayabilir ve sinir sisteminin birkaç bozukluğuna işaret edebilir. Erken gelip giden belirtiler göz ardı edilebilir. MS'i kanıtlamak veya ekarte etmek için henüz tek bir laboratuar testi yapılmamış olsa da, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), kesin bir tanıya ulaşmada büyük bir yardımcıdır. MRG bulgularını içeren tanı kriterleri alanda uzman kişiler tarafından geliştirilerek revize edilmesi, hekimlerin doğru ve zamanında tanı koymasına yardımcı oldu.

Multipl skleroz nedir?

Multipl skleroz beyin, omurilik ve optik sinirlerden oluşan, merkezi sinir sisteminin (MSS) kronik, öngörülemeyen bir hastalığıdır. Bağışıklık sisteminin MSS'deki sağlıklı dokuya yanlış bir şekilde saldırdığı bir bağışıklık aracılı bozukluk olarak düşünülür.

MS, bulanık görme, dengesizlik, zayıf koordinasyon, konuşma bozukluğu, titreme, uyuşukluk, aşırı yorgunluk, hafıza / konsantrasyon sorunları, felç ve körlük gibi birçok semptoma neden olabilir. Bu sorunlar zamanla gelip gidebilir veya devam edebilir ve zamanla kötüye gidebilir. Çoğu insana 20 ve 50 yaşları arasında teşhis konur, ancak 2 yaşında ve 75 yaşında olan vaka örnekleri de vardır.